Κάρντιφ – Τότεναμ 0-3

Λιγότερο από μισή ώρα χρειάστηκε η Τότεναμ για να επιβληθεί εκτός έδρας της Κάρντιφ με 3-0 και να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα εκκινώντας με το δεξί το 2019!

Την τριάρα από την Γουλβς (1-3) την προηγούμενη αγωνιστική, ξεπέρασε με άνεση η Τότεναμ που επιβλήθηκε της Κάρντιφ (3-0) ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα τη νέα χρονιά! Οι Σπερς πήραν γρήγορα προβάδισμα και στη συνέχεια κατέβασαν ταχύτητα και κράτησαν δυνάμεις!  Η εν λόγω νίκη ανεβάζει την ομάδα του Ποκετίνο προσωρινά (;) στη 2η θέση της βαθμολογίας με 48 βαθμούς, στο -6 από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ και στο +1 από την 3η Μάντσεστερ Σίτι…

Τρία λεπτά μετά την σέντρα ο πάντα επικίνδυνος Χάρι Κέιν βγήκε κερδισμένος από τις κόντρες στη περιοχή της Κάρντιφ και άνοιξε το σκορ για τους Πετεινούς με σύμμαχο την τύχη (0-1). Στο 12ο λεπτό ο Κρίστιαν Έρικσεν πήρε την πάσα του Σον στα όρια της μεγάλης περιοχής νίκησε τον προσωπικό του αντίπαλο και με ιδανικό πλασέ έκανε το 2-0.

Στο 26ο λεπτό του Σον, ο δημιουργός του δεύτερου τέρματος, Σον, μπήκε μέσα στη μεγάλη περιοχή και με διαγώνιο σουτ «έγραψε» το 3-0. Έκτοτε η Τότεναμ έπρεπε απλά να διαχειριστεί το υπέρ της σκορ. Το έκανε χωρίς να κινδυνεύει ιδιαίτερα από τους γηπεδούχους που βρήκαν μπροστά τους τον κίπερ των Πετεινών, Ούγκο Γιορίς , που ήταν παρών κρατώντας την εστία του αλώβητη μέχρι το τελικό σφύριγμα λήξης (3-0)!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Κάρντιφ (Νιλ Γουόρνοκ): Έθριτζ, Εκουέλε Μάνγκα, Μόρισον, Μπάμπα, Κάνιγχαμ, Άρτερ, Γκούναρσον, Καμαράσα (59’ Ραλς), Μέρφι (46’ Χόιλετ), Ριντ (72’ Μέντεζ-Λάινγκ), Πάτερσον

Τότεναμ (Μαουρίσιο Ποκετίνο): Γιορίς, Τρίπιερ, Σάντσες, Άλντερβαϊρελντ, Ρόουζ, Γουίνκς, Σισοκό, Έρικσεν, Άλι (86’ Γιορέντε), Σον (76’ Σκιπ), Κέιν