Κρίσταλ Πάλας- Μάντσεστερ Σίτι 0-2

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 2-0 στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας, «καθαρίζοντας» από το πρώτο ημίχρονο μέσα σε ένα δίλεπτο (39'-41'), με τους Ζεσούς και Νταβίντ Σίλβα.

Η Μάντσεστερ Σίτι, όπως ήταν αναμενόμενο, επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας της Κρίσταλ Πάλας εκτός έδρας με σκορ 2-0.

Οι «πολίτες» αντέδρασαν μετά την ήττα (πριν τη διακοπή) από την Γουλβς και μείωσαν στους πέντε βαθμούς προσωρινά από την Λίβερπουλ, περιμένοντας την έκβαση του αυριανού ντέρμπι, Γιουνάιτεντ- Λίβερπουλ.

Έχοντας σύνθεση ανάγκης, η Σίτι, με στόπερ τους Ρόδρι και Φερναντίνιο, ξέσπασε στο τέλος του ημιχρόνου και με δύο γκολ από τους Γκάμπριελ Ζεσούς και Νταβίντ Σίλβα, στο 39 και στο 41, έβαλε τις βάσεις για το διπλό στο «Selhust Park».

Στο δεύτερο μέρος οι «Πολίτες» έχασαν πολλές ευκαιρίες για να βάλουν και άλλα γκολ, αλλά στο 51′ ο Γκαμπριέλ Ζεζούς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, όπως και ο Ντε Μπρόιν στο 81′. Το 2-0 δεν άλλαξε, με τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν στις πειστικές εμφανίσεις, περιμένοντας…δώρο από τη «συμπολίτισσα».