Μπέρνλι – Τσέλσι 2-4

Με χατ - τρικ του Κρίστιαν Πούλισιτς η Τσέλσι προηγήθηκε με 4-0 και μόνο όταν χαλάρωσε, επέτρεψε στην Μπέρνλι να μειώσει στο τελικό 4-2

Ο Κρίστιαν Πούλισιτς ξεκίνησε βασικός μετά από αρκετό καιρό και βάλθηκε να αποδείξει σε όλους πως αξίζει να ξεκινάει βασικός. Με χατ – τρικ του 21χρονου Αμερικανού εξτρέμ η Τσέλσι επιβλήθηκε με 4-2 της Μπέρνλι στο «Τερφ Μουρ» και «έπιασε» τη Λέστερ στην τρίτη θέση της κατάταξης.

Το σκορ άνοιξε ο Πούλισιτς στο 21′, ενώ ο ίδιος παίκτης λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια διαμόρφωσε και το 2-0. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 56′ η Τσέλσι «κλείδωσε» το ματς με το τρίτο προωπικό τέρμα του Αμερικανού εξτρέμ. Δύο λεπτά αργότερα ο Γουίλιαν έβαλε και αυτός τη δική του «πινελιά» στο ματς, διαμορφώνοντας το 4-0.

Έκτοτε η Τσέλσι χαλάρωσε, όπως ήταν φυσικό, και αυτό επέτρεψε στην Μπέρνλι να βάλει δύο γκολ. Πρώτα με τον Ροντρίγκεζ στο 86′ και το δεύτερο τρία λεπτά αργότερα με τον Μακνίλ.