Γουότφορντ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Η γκάφα της χρονιάς από τον Ντε Χέα (pic & vid)

«Ζωντάνεψε» η μπάλα μέσα στα χέρια του Ντε Χέα με την Γουότφορντ να ανοίγει το σκορ στο 50'.

Αν κάποιος κρατούσε τα… προσχήματα όλα αυτά τα χρόνια της παρακμής για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αυτός αναμφίβολα ήταν ο Νταβίντ Ντε Χέα. Ο Ισπανός τερματοφύλακας ουκ ολίγες φορές έχει πάρει ματς μόνος του αλλά στο ματς με την Γουότφορντ έκανε ίσως την γκάφα της χρονιάς.

Ήταν το 50ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Σαρ έπιασε ένα σκαστό σουτ μέσα από την περιοχή με την μπάλα να κατευθύνεται προς την εστία αλλά χωρίς ιδιαίτερη δύναμη. Κι εκεί που θα περίμενε κανείς ο Ντε Χέα να πιάσει την μπάλα σε… ρυθμούς προπόνησης, μάλλον πήγε υπερβολικά χαλαρά στη φάση και η μπάλα έφυγε μέσα από τα χέρια του για το 1-0 των γηπεδούχων.

Μέσα στο σοκ από αυτό το γκολ μάλιστα η Γιουνάιτεντ δέχτηκε και δεύτερο γκολ τέσσερα λεπτά μετά όταν ο Μπισάκα έκανε πέναλτι κι ο Ντίνι εκτέλεσε εύκολα για το 2-0. Όλα στραβά κι ανάποδα για την ομάδα του Σόλσκιερ που για ακόμη ένα ματς με υποδεέστερο αντίπαλο δεν ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις.