Τότεναμ – Μάντσεστερ Σίτι 2-0

Η Μάντσεστερ Σίτι έχασε πέναλτι, έμεινε με 10 και τελικά ηττήθηκε από την Τότεναμ με 2-0 για την 25η αγωνιστική της Πρέμιερ, μένοντας πλέον 22 βαθμούς πίσω από τη Λίβερπουλ.

Η Μάντσεστερ Σίτι έχασε αρκετές ευκαιρίες για να προηγηθεί και η Τότεναμ την… τιμώρησε, επικρατώντας με 2-0 , πλησιάζοντας με αυτό τον τρόπο την 4η θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο Σίτι ήταν κυρίαρχη και έχασε ευκαιρίες να προηγηθεί. Μάλιστα, η σημαντικότερη εξ αυτών ήταν από την άσπρη βούλα στο 40′, όταν ο Γιορίς «ψάρεψε» τον Γκουντογκάν και κράτησε το μηδέν για την εστία του.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «πολίτες» πίεσαν να πετύχουν κάποιο γκολ, ωστόσο η απερισκεψία του Ζιντσένκο, ο οποίος έκανε ένα φάουλ στο χώρο του κέντρου, άφησε την ομάδα Γκουαρδιόλα με 10 παίκτες.

Η Τότεναμ πήρε άμεσα τον έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκε με υπέροχο του Μπέργκγουιν στο 63′. Τα «σπιρούνια» αμύνθηκαν σωστά και με τον Σον κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα στο 71′.

Με αυτή τη νίκη η Τότεναμ έφτασε τους 37 βαθμούς, την ώρα που η τέταρτη Τσέλσι έχει 41. Αντίθετα η Σίτι έμεινε 22 ολόκληρους βαθμούς πίσω από τη Λίβερπουλ μετά την ολοκλήρωση 25 αγωνιστικών.