Serie A – Τρομερός Βλάχοβιτς πήρε από το χέρί την Φιορεντίνα – Συνεχίζει να προβληματίζει η Τζένοα

Με τον Ντούσαν Βλάχοβιτς να πετυχαίνει χατ-τρικ η Φιορεντίνα επικράτησε με 3-0 της Σπέτσια. «Κόλλησε» στο 0-0 η Τζένοα απέναντι στην Βενέστσια. Σπουδαίο διπλό για Εμπόλι στο 90+2 στην έδρα της Σασουόλο.

Με τον Ντούσαν Βλάχοβιτς να κάνει πράγματα και θαύματα η Φιορεντίνα διέλυσε με 3-0 την Σπέτσια για την 11η αγωνιστική της Serie A.

Ο Βλάχοβιτς άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη στο 45ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, για να διαπλασιάσει τα τέρματα του στο 62o λεπτό και να βάλει τις βάσεις για μια έυκολη επικράτηση. Στο 74ο λεπτό ο Σέρβος επιθετικός ολοκλήρωσε το χατ – τρικ μετατρέποντας το παιχνίδι σε προσωπική υπόθεση. Με τα τριά αύτα τέρματα που πέτυχε ο Ντούσαν Βλάχοβιτς έφτασε τα 23 μέσα στο 2021, ισοφαρίζοντας την επίδοση των σπουδαίων Λούκα Τόνι και Γκάμπριελ Μπατιστούτα.

Συνεχίζει να προβληματίζει η Τζένοα

Για ακόμη ένα ματς η ομάδα της Γένοβα δεν κατάφερε να πάρει τους τρείς πόντους της νίκης. Η ομάδα του Μπαλαρντίνι αν και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Βενέτσια, «πληρώνοντας» έτσι την αναποτελεσματικότητα της. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα πολύ σημαντικό βαθμό στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή στην μεγάλη κατηγορία.

Θύμα έκπληξης η Σασούολο

Η Εμπόλι αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ έπειτα από το αυτογκόλ του Τονέλι, τελικά κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο να κάνουν την ανατροπή, και να φύγουν με ένα σπουδαίο διπλό από το «Mapei». Αρχικά, ο Πιναμόντι με πέναλτι στο 83’ ισοφάρισε σε 1-1, με τον Ζουρκόφσκι στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων να φέρνει… τούμπα το σκορ και να χαρίζει μεγάλη νίκη στην Έμπολι που έφτασε τους 15 βαθμούς, όσους και οι Βερόνα, Γιουβέντους.