Νάπολι – Σαμπντόρια 1-0

Η Νάπολι επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, επικρατώντας της Σαμπντόρια με 1-0.

Η Νάπολι έκανε ποδαρικό στις νίκες για το 2022, επικρατώντας της Σαμπντόρια με 1-0 χάρη σε γκολ του Πετάνια (43′) και έμεινε «ζωντανή» στην κούρσα του τίτλου.

Οι «παρτενοπέι» είχαν μπει πολύ δυνατά από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και είχαν γίνει απειλητικοί πολλές φορές. Μάλιστα, στο 35ο λεπτό βρήκαν και δίχτυα με τον Ζεσούς, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Ωστόσο, έπειτα από 8 λεπτά πήραν το προβάδισμα στο σκορ, με ένα απίθανο γυριστό σουτ του Αντρέα Πετάνια. Το 1-0 παρέμεινε ως το τέλος, παρόλο που οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» αρκετές φορές και το δεύτερο τέρμα και οι Ναπολιτάνοι πήραν ένα σημαντικό «τρίποντο».

ΝΑΠΟΛΙ: Οσπίνα, Ντι Λορέντζο, Ραχμάνι, Ζέσους, Γκουλάμ (80’ Τουανζέμπε), Λομπότκα, Ντέμε (80’ Ρουίθ), Ελμάς, Μέρτενς, Ινσίνιε (30’ Πετάνια), Πετάνια

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Οντέρο (46’ Φαλκόνε), Θόρσμπι, Οτζέλο, Σαμπό, Έκνταλ (46’ Ρινκόν), Τσιέρβο, Ασκίλντσεν, Ντραγκουσίν, Γκαμπιαντίνι Φεράρι (Γέπες), Κουαλιαρέλα.