Τορίνο-Βενέτσια 1-2: Τρίποντο… ελπίδας για Βενέτσια στο Τορίνο

Μεγάλο διπλό για τη Βενέτσια, που επικράτησε με 2-1 της Τορίνο.

Βαθμολογική ανάσα για τη Βενέτσια! Η ομάδα της Βενετίας πέρασε με 2-1 από την έδρα της Τορίνο και μένει ζωντανή στη μάχη της παραμονής στη μεγάλη κατηγορία.

Η Βενέτσια ανέβηκε 17η και στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ η Τορίνο παρέμεινε στη 10η θέση της Serie A με 32 βαθμούς.

Στο 5ο μόλις λεπτό ο Σινγκό έστρωσε στον Μπρέκαλο που με τρομερό σουτ από τα όρια της περιοχής έκανε το 1-0.

Στο 38’ ο  Τσρνιγκόι, έβγαλε τη σέντρα  και ο Χαπς με κεφαλιά στο πίσω δοκάρι έκανε το 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φουριόζοι στο δεύτερο μέρος, παίρνοντας το προβάδισμα. Στο 46ο λεπτό ο Αράμου σέντραρε από αριστερά και ο Τσρνιγκόι με απίθανο σουτ από το πέναλτι έκανε το 1-2. Στο 90ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ ο Μπελότι σκόραρε με κεφαλιά αλλά το γκολ ακυρώθηκε από το VAR. Έτσι, η ομάδα της Βενετίας πανηγύρισε ένα μεγάλο διπλό.

ΤΟΡΙΝΟ: Σάβιτς, Βόιβοντα (86’ Τζάτζα), Ροντρίγκες, Ντζιντζί (71’ Ζίμα), Μπρέμερ, Σινγκό (72’ Ανσάλντι), Πόμπεγκα, Λινέτι, Πιάτσα (71’ Βάρμινγκ), Μπρέκαλο, Σανάμπρια (71’ Μπελότι)

ΒΕΝΕΤΣΙΑ: Λετσερίνι, Αμπαντού, Χαπς, Μόντολο, Καλντάρα, Μπούσιο (55’ Τέσμαν), Τσρνιγκόι, Κιζάνς (72’ Φιορντιλίνο), Αράμου (78’ Πέρετς), Οκερέκε, Ανρί (78’ Ενσαμέ)