Ίντερ – Σπέτσια 3-0: Τριάρα και 2 στα 2 για τους «νερατζούρι»

Η Ίντερ «σκόρπισε» τη Σπέτσια του Δημήτρη Νικολάου με 3-0, στο πρώτο της φετινό ματς στο «Τζιουζέπε Μεάτσα».

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε η Ίντερ την αναμέτρηση με τη Σπέτσια για τη 2η αγωνιστική της Serie A, επικρατώντας της ομάδας του Δημήτρη Νικολάου με 3-0.

Οι «νερατζούρι», που έκαναν το 2 στα 2, άνοιξαν το σκορ με τον Λαουτάρο Μαρτίνες στο 35′ έπειτα από ασίστ του Λουκάκου, με τους δύο να θυμίζουν και πάλι το δίδυμο που χάρισε στην Ίντερ το πρωτάθλημα προ διετίας. Στη συνέχεια οι δύο επιθετικοί σπατάλησαν ορισμένες ευκαιρίες, μέχρι να έρθει ο Χακάν Τσαλχάνογλου στο 52′ και να διπλασιάσει το προβάδισμα των γηπεδούχων.

Στο 82′ ο Χοακίν Κορέα, που είχε περάσει ως αλλαγή 7 λεπτα νωρίτερα, υπέγραψε το τελικό 3-0, έπειτα από ωραία συνεργασία με τον Έντιν Τζέκο.

Την ίδια ώρα στη Ρέτζιο Εμίλια, η Σασουόλο έπαιρνε τους πρώτους της βαθμούς με το 1-0 επί της Λέτσε και τον Γιώργο Κυριακόπουλο να παίζει -ουσιαστικά- σε όλο το ματς και να αντικαθίσταται στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.