Βερόνα – Μίλαν 1-2: Με ψυχή πρωταθλήτριας

Η Μίλαν με γκολ του Τονάλι στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης νίκησε με 2-1 τη Βερόνα και έδειξε ότι έχει ψυχή πρωταθλήτριας.

Η Μίλαν πήρε ένα χρυσό τρίποντο στη Βερόνα αφού επικράτησε με 2-1 με γκολ του Τονάλι στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς.

Οι Ροσονέρι μπήκαν φουριόζοι στο γήπεδο και άνοιξαν μόλις στο 10΄το σκορ όταν ο Μιγκέλ Βελόσο άθελά του έβαλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η απάντηση όμως ήρθε στο 20′ με τον ίδιο τρόπο αφού σε σουτ του Κοράι Γκιντέρ παρενεβλήθη ο Ματέο Γκάμπια και η Βερόνα έφερε το ματς στα ίσια.

Η Βερόνα άγγιξε την ανατροπή αλλά η κεφαλιά του Πίκολι βρήκε στο δοκάρι του Ταταρουσάνου στο 56′. Τη νίκη στη Μίλαν έδωσε στο 82′ ο Τονάλι αφού πλάσαρε υποδειγματικά από θέση τετ α τετ.

ΒΕΡΟΝΑ: Μοντιπό, Φαραόνι, Ντεπάολι, Μανιάν (70’ Καμπάλ)ι, Γκίντερ, Βελόσο, Χίεν, Ταμέζ (65’ Χόνγκλα), Χρούστιτς (54’ Πίκολι), Βέρντι (71’ Καλόν), Ανρί (65’ Ντζούριτς)

ΜΙΛΑΝ: Ταταρουσάνου Τομόρι, Καλουλού, Γκάμπια, Ερναντές, Κρούνιτς (61’ Πομπέγκα), Μπραΐμ Ντίαθ (46’ Ρέμπιτς), Τονάλι, Αντλί, Λεάο (83’ Τιό), Ζιρού (46’ Οριγκί)