Φιορεντίνα – Σασουόλο 2-1: Επιστροφή στις νίκες για τους «βιόλα»

Πρώτη νίκη μέσα στο 2023 για τη Φιορεντίνα που επικράτησε δύσκολα με 2-1 της Σασουόλο.

Στις καθυστερήσεις κατάφερε η Φιορεντίνα να λυγίσει την αντίσταση της Σασουόλο και να πάρει τη νίκη με 2-1, στο πρώτο ματς της 17ης αγωνιστικής της Serie A.

Η ομάδα της Φλωρεντίας προηγήθηκε με τον Σαπονάρα στο 48ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με εύστοχο πέναλτι του Μπεράρντι (57′) και στο 91′ οι «βιόλα» έφτασαν στη νίκη με το πέναλτι του Γκονζάλες. Ο Γιώργος Κυριακόπουλος ήταν στον πάγκο της Σασουόλο.

Φιορεντίνα: Τεράτσιανο, Βενούτι (54’ Ντοντό), Μπιράγκι (74’ Μπιράγκι), Ιγκόρ, Μιλένκοβιτς, Ντάνκαν (72’ Γκονθάλεθ), Μποναβεντούρα, Μπιάνκο (46’ Καστροβίλι), Καμπράλ (46’ Σαπονάρα), Κουαμέ, Ικονέ

Σασουόλο: Κονσίλι, Τόλιαν, Ροζέριο, Φεράρι, Ρουάν, Φρατέζι, Ομπιάνγκ, Τραορέ (90+2’ Ντεφρέλ), Μπεράρντι, Λοριεντέ (80’ Σεϊντέ), Πιναμόντι (69’ Άλβαρες)