«Καθάρισε» ο Ιμόμπιλε για τη Λάτσιο (0-2) – Κόλλησαν στην ισοπαλία Φιορεντίνα και Έμπολι (1-1)

Χάρη σε δύο τέρματα του Τσίρο Ιμόμπιλε η Λάτσιο επικράτησε με σκορ 2-0 της Σαλερνιτάνα, ενώ η Φιορεντίνα έμεινε ισόπαλη 1-1 με την Έμπολι.

Ο Τσίρο Ιμόμπιλε πήρε ξανά το όπλο του… Μετά από εβδομάδες βρήκε ξανά δίχτυα στο ματς του Europa League κόντρα στην Κλουζ την Πέμπτη και σήμερα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη της Λάτσιο μέσα στην έδρα της Σαλερνιτάνα με 2-0, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Serie A. Ο αρχηγός της ομάδας της Ρώμης πέτυχε και τα δύο γκολ και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.

Tην ίδια ώρα η Εμπολι πήρε το βαθμό της ισοπαλίας στη Φλωρεντία, με το 1-1 κόντρα στη Φιορεντίνα. O Kαμπιάγκι άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 29′, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα ακυρώθηκε γκολ του Καράκ για οσφσάιντ. Το τελικό 1-1 διαμόρφωσε ο Καμπράλ στο 85ο λεπτό.

Νωρίτερα, η Αταλάντα είδε ν’ απομακρύνεται ο μεγάλος στόχος της συμμετοχής στο Champions League της νέας σεζόν, καθώς ηττήθηκε στο Μπέργκαμο από τη Λέτσε με 2-1.