Νικήτρια σε ματς γεμάτο γκολ η Φιορεντίνα επί της Αταλάντα (3-2)

Η Φιορεντίνα ήταν η μεγάλη νικήτρια στη ματσάρα του «Αρτέμιο Φράνκι» κόντρα στην Αταλάντα με 3-2. Χρυσή αλλαγή ο Κουαμέ για τους «Βιόλα».

Σε  ένα παιχνίδι γεμάτο φάσεις στο «Αρτέμιο Φράνκι» η Φιορεντίνα αναδείχθηκε η μεγάλη νικήτρια με 3-2 επί της Αταλάντα, σε ένα παιχνίδι που βρέθηκε πίσω στο σκορ και χρειάστηκε να κάνει την ανατροπή.

Οι «βιόλα» βρέθηκαν αρχικά πίσω στο σκορ από γκολ του Κουπμάινερς στο 20ο λεπτό, μετά από ασίστ του Ντε Ρουν, αλλά μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου είχαν «γυρίσει» το ματς, με τέρματα των Μποναβεντούρα στο 35′ και Μαρτίνες στο 45′.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν προσωρινά με τον Λούκμαν στο 53′, αλλά ο Κουαμέ μπήκε στο παιχνίδι στο 63΄ και πέτυχε στο 76΄ το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για την Φιορεντίνα, μετά την πρεμιέρα και τη νίκη μέσα στη Γένοβα, φτάνοντας τους 7 βαθμούς σε 4 ματς.