Αταλάντα – Ίντερ 1-2: Πέρασαν από το Μπέργκαμο οι «νερατζούρι»

Η Ίντερ επικράτησε της Αταλάντα εκτός έδρας με σκορ 2-1 παίρνοντας μια πολύτιμη νίκη.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη σημείωσε η Ίντερ που επικράτησε 2-1 της Αταλάντα στο «Gewiss Stadium» του Μπέργκαμο για την 11η αγωνιστική της Serie A κι ανεξάρτητα από τι θα κάνουν στη συνέχεια του προγράμματος οι διώκτες της, η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι θα παραμείνει μόνη στο «ρετιρέ» της βαθμολογίας.

Οι «νερατζούρι» προηγήθηκαν με 2-0 χάρη στα τέρματα των Τσαλχάνογλου (40΄ πεν.) και Λαουτάρο Μαρτίνες (57΄). Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι, που ολοκλήρωσαν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τολόι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ήταν να μειώσουν με τον Σκαμάκα στο 61΄.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Μούσο, Ντζιμσίτι, Τζαπακόστα (55’ Χάτεμπουρ), Κολάσινατς, Σκαλβίνι (62’ Τολόι), Ρουτζέρι (55’ Πάσαλιτς), Ντε Ρόουν, Κοουπμάινερς (80’ Μουριέλ), Σκαμάκα, Έντερσον, Λούκμαν (80’ Ντε Κετελάρ).

ΙΝΤΕΡ: Ζόμερ, Παβάρ (33’ Νταρμιάν), Ντε Φράι, Ατσέρμπι, Μπαρέλα, Ντάμφρις, Ντιμάρκο (70’ Κάρλος Αουγούστο), Τσαλχάνογλου (86’ Ασλάνι), Μχιταριάν (70’ Φρατέζι), Τουράμ, Λαουτάρο Μαρτίνες (86’Σάντσες)