Ρόμα – Νάπολι 2-0: «Λύγισε» τους Παρτενοπέι στο «Ολίμπικο»

Πραγματοποιώντας μεγάλη εμφάνιση, η Ρόμα επιβλήθηκε της Νάπολι εντός έδρας με σκορ 2-0.

Η Ρόμα ήταν η μεγάλη νικήτρια στο πιο μεγάλο ματς της 17ης αγωνιστικής της Serie A, με 2-0 επί της Νάπολι, χάρις στα γκολ του Πελεγκρίνι στο 76ο λεπτό και του Ρομέλου Λουκάκου στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο με αυτό τον τρόπο επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο αγωνιστικές. Το παιχνίδι στο «Ολίμπικο» είχε αρκετή ένταση, νεύρα και σκληρά μαρκαρίσματα με αποτέλεσμα οι «παρτενοπέι» να το ολοκληρώσουν με 9 παίκτες!

Πρώτος είδε το δρόμο προς τ΄ αποδυτήρια ο Πολιτάνο στο 66ο λεπτό με απευθείας κόκκινη κάρτα, ενώ στο 86΄ τον ακολούθησε ο Οσιμιέν, ο οποίος αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη του διαιτητή Κολόμπο.

ΡΟΜΑ: Πατρίσιο, Μαντσίνι, Γιορέντε, Εντικά, Κρίστενσεν (75’ Τσέλικ), Κριστάντε, Παρέδες (71’ Αζμούν), Μπόβε, Ζαλέφσκι (71’ Ελ Σαράουι), Λουκάκου, Μπελότι (71’ Πελεγκρίνι)

ΝΑΠΟΛΙ: Μέρετ, Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι, Ζεσούς (87’ Ναταν), Μάριο Ρούι (81’ Τσέρμπιν), Ανγκισά, Λομπότκα (55’ Καγιούστε), Ζιελίνσκι (87’ Γκαετάνο), Πολιτάνο, Κβαρατσκέλια (87’ Ρασπαντόρι), Οσιμέν