Μόντσα-Ίντερ 1-5: Περίπατος για τους Νερατζούρι και στο +5 από την Γιουβέντους

Η Ίντερ πέρασε σαν... σίφουνας από την έδρα της Μόντσα και με το εμφατικό 5-1 συνέχισε ακάθεκτη στην κορυφή του Καμπιονάτο, ούσα στο +5 από την δεύτερη Φιουβέντους

Η Ίντερ επικράτησε εύκολα της Μόντσα και συνέχισε ακάθεκτη την πορεία της για την κατάκτηση του φετινού Σκουντέτο. Οι Νερατζούρι ήταν επιβλητικοί και σκόρπισαν με 5 γκολ την ανήμπορη να αντιδράσει Μόντσα.

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι ουσιαστικά τελείωσε την υπόθεση νίκη μέσα σε δύο λεπτά. Στο 14′ ο Τσαλχάνογλου με εκτέλεση πέναλτι έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μαρτίνεζ με προβολή μετά την ασίστ του Ντιμάρκο έκανε το 2-0.

Με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Τσαλχάνογλου με ωραίο πλασέ έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του. Εννιά λεπτά αργότερα ο Πεσσίνα μείωσε με πέναλτι σε 3-1, ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι άλλο.

Στο 84′ ο Μαρτίνεζ με πέναλτι και τέσσερα λεπτά μετά ο Τουράμ με ωραία ατομική ενέργεια και εκτέλεση διαμόρφωσαν το τελικό 1-5 για τους Νερατζούρι.

ΜΟΝΤΣΑ: Σορεντίνο, Καλντιρόλα, Περέιρα (57’ Μπιριντέλι), Ντ’Αμπρόζιο (71’ Πάμπλο Μαρί), Πεσίνα (80’ Άκπα Άκπρο), Γκαλιαρντίνι, Κολπάνι, Μποντό (46’ Κολόμπο), Καρμπόνι, Τσιουρία (46’ Κυριακόπουλος), Μότα

ΙΝΤΕΡ: Ζόμερ, Ντε Φράι, Νταρμιάν, Παβάρ (82’ Μπίσεκ), Μπαζτόνι (72’ Ατσέρμπι), Ντιμάρκο (72’ Κάρλος Αουγούστο), Μχιταριάν, Μπαρέλα (62’ Φρατέζι), Τσαλχάνογλου (62’ Ασλάνι), Τουράμ, Λαουτάρο Μαρτίνες