Βυθίζεται κι άλλο η «ελληνική» Σαλερνιτάνα (4-2) – Χαμός στην ουρά (1-0)

Η Κάλιαρι επικράτησε με 4-2 επί της Σαλερνιτάνα των Μανωλά και Πασαλίδη και την... βύθισε ακόμη περισσότερο. Η Σασουόλο νίκησε με 1-0 εντός έδρας την Φροζινόνε και έβαλε... φωτιά στην ουρά του βαθμολογικού πίνακα.

Κάλιαρι έκανε άλμα σωτηρίας σήμερα και συνάμα «βύθισε» στον υποβιβασμό τη Σαλερνιτάνα, επικρατώντας στη Σαρδηνία με 3-2, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Serie A. Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη και ενίσχυσαν τις ελπίδες τους για την παραμονή στην κατηγορία, ενώ η ομάδα του Σαλέρνο, που είχε ξανά στην αρχική ενδεκάδα στην άμυνα της τον Κώστα Μανωλά (αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο), κάνει ήδη σχέδια για τη νέα σεζόν στη Serie B.

Η Κάλιαρι προηγήθηκε με 3-0 (12′ Λαπαντούλα, 40′ Γκαετάνο, 51′ Σομουρόντοφ), αλλά μέσα σε τρία λεπτά (56′ και 58′) στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μείωσαν πρώτα με τον Κύπριο διεθνή μέσο, Γρηγόρη Κάστανο, και μετά με τον Ματζιόρε. Οι ελπίδες τους όμως έσβησαν με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Σομουρόντοφ στο 76ο λεπτό.

Να σημειωθεί πως ο Παντελής Χατζηδιάκος ήταν στην αποστολή της Κάλιαρι για πρώτη φορά μετά από ένα μήνα λόγω του τραυματισμού του. Την ίδια ώρα η Σασουόλο νίκησε τη Φροζινόνε με 1-0 και αναπτέρωσε τις ελπίδες της για παραμονή και τη νέα σεζόν στην πρώτη κατηγορία της Ιταλίας.