«Κλείδωσε» το Champions League η Μίλαν με «λυτρωτή» Πούλισικ (1-0,vid)

Η Μίλαν νίκησε με 1-0 την Έμπολι στο Σαν Σίρο με «χρυσό» σκόρερ τον Πούλισικ κι έκανε ακόμα ένα βήμα για το Champions League της επόμενης περιόδου

Η Μίλαν επικράτησε με 1-0 της Έμπολι στο «Σαν Σίρο» για την 28η αγωνιστική της Serie A και ανέβηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, «κλειδώνοντας» το Champions League της επόμενης περιόδου.

Οι Ροσονέρι δυσκολεύτηκαν αρκετά, αφού δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν πολλές ευκαιρίες, με τον Κρίστιαν Πούλισικ τελικά να δίνει την λύση στο 40ο λεπτό. Ο Αμερικανός μεσοεπιθετικός πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης και με τους τρεις βαθμούς η ομάδα του Στέφανο Πιόλι «εδραιώθηκε» στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

ΜΙΛΑΝ: Μενιάν, Καλάμπρια, Τιό, Τομόρι (63’ Καλουλού), Ερναντές, Μπενασέρ, Ράιντερς (62’ Μούσα), Πούλισικ (63’ Τσουκβουέζε), Λόφτους Τσικ, Οκαφόρ (90’ Αντλί), Γιόβιτς (73’ Ζιρού)

ΕΜΠΟΛΙ: Καπρίλε, Πετσέλα (55’ Κακάτσε), Βαλούκιεβιτς, Ισμαΐλι (42’ Μπερεζίνσκι), Λουπέρτο, Φατσίνι (55’ Κοβαλένκο), Ζουρκόφσκι (76’ Καντσελιέρι), Μαλέχ, Καμπιάγκι, Νιάνγκ (76’ Ντέστρο), Γκιασί.

Νωρίτερα, με το γκολ του Μίκαελ Φολορούνσο στο 17ο λεπτό, η Βερόνα πήρε την κρίσιμη νίκη στην έδρα της Λέτσε με 1-0 και έκανε ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία, ξεπερνώντας τη σημερινή αντίπαλο της στη βαθμολογία.