Ρόμα – Λάτσιο 1-0: «Αφεντικό» της Ρώμης και φουλ για την τετράδα (vid)

Η Ρόμα θριάμβευσε στο ντέρμπι της «Αιώνιας Πόλης», επικρατώντας με 1-0 της Λάτσιο χάρις στο γκολ του Μαντσίνι και πλέον οι τζαλορόσι φουλάρουν για την είσοδο στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας

Η Ρώμη βάφτηκε στα τζαλορόσι. Η Ρόμα ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της «Αιώνιας Πόλης» για την 31η αγωνιστική της Serie A, αφού επικράτησε με 1-0 της Λάτσιο και συνεχίζει το «κυνήγι» της Μπολόνια και της πρώτης τετράδας, μειώνοντας την διαφορά της στους 2 βαθμούς από τους ροσομπλού.

Η Λάτσιο ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση του Ολίμπικο και απείλησε πρώτη με το σουτ του Τσίρο Ιμόμπιλε από πλάγια θέση να περνάει ελάχιστα άουτ στο 7ο λεπτό. Στη συνέχεια, η Ρόμα ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων απειλώντας στο 23′ με τον Πελεγκρίνι, το σουτ του οποίου εξουδετέρωσε ο Μανδάς και στο 29′ με την κεφαλιά του Κριστάντε.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Τσελίκ «άγγιξε» το γκολ, ωστόσο αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Τελικώς, το γκολ για τους τυπικά γηπεδούχους ήρθε στο 42ο λεπτό με τον Μαντσίνι να πετάγεται στην «καρδιά» της περιοχής και με καρφωτή κεφαλιά να νικάει τον Μανδά για το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε με τις καλές στιγμές να είναι λιγότερες συγκριτικά με το πρώτο. Στην μεγαλύτερη φάση του δεύτερου μέρους, ο Ελ Σαραουί σημάδεψε το δοκάρι (54′). Στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα, η ένταση και τα νεύρα ανάμεσα στις δύο ομάδες χάλασαν τον ρυθμό, με τη Λάτσιο να ανεβάζει στροφές στο φινάλε ώστε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, κάτι που  δεν έγινε, το 1-0 για την ομάδα του Ντε Ρόσι να διατηρείται μέχρι τέλους.

ΡΟΜΑ: Σβίλαρ, Κριστάντε, Γιορέντε, Πελεγκρίνι, Τσελίκ, Ανχελίνιο (79’ Σμόλινγκ), Παρέδες (82’ Μποβέ), Μαντσίνι, Ντιμπάλα (79’ Έιμπραχαμ), Ελ Σααραουί (70’ Σπινατσόλα), Λουκάκου.

ΛΑΤΣΙΟ: Μανδάς, Μάρουσιτς (80’ Πελεγκρίνι), Χίλα, Καζάλε, Ρομανιόλι (46’ Πάτρικ), Γκεντουζί, Βεσίνο (70’ Λουίς Αλμπέρτο), Καμάντα, Ίζακσεν (46’ Πέδρο), Άντερσον, Ιμόμπιλε (46’ Καστεγιάνος).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 31ης αγωνιστικής στη Serie A και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Σαλερνιτάνα-Σασουόλο 2-2

(52΄ πέν. Καντρέβα, 90΄+1΄ Ματζιόρε – 37΄ Λοριεντέ, 44΄ Μπαϊράμι)

Μίλαν-Λέτσε 3-0