Στον τελικό του Coppa Italia με «τεσσάρα» η Αταλάντα (4-1)

Η Αταλάντα προκρίθηκε στο τελικό του Coppa Italia, αφού επικράτησε με 4-1 της Φιορεντίνα στο Μπέργκαμο και θα διεκδικήσει το τρόπαιο κόντρα στην Γιουβέντους στον τελικό του «Ολίμπικο»

Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις από τους Λούκμαν (90΄+5) και Πάσαλιτς (90΄+8), η Αταλάντα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Φιορεντίνα των 10 παικτών από το 53′ (αποβλήθηκε ο Μιλένκοβιτς) και με το εμφατικό 4-1 στο Μπέργκαμο να πάρει το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό του Coppa Italia, όπου στις 15 Μαΐου θα αντιμετωπίσει την Γιουβέντους στο «Ολίμπικο».

Οι «βιόλα» μετά το 1-0 του πρώτου αγώνα πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις, κατάφεραν μέχρι το 5ο λεπτό των καθυστερήσεων να βρίσκονται πίσω στο σκορ με 2-1 (το ματς πήγαινε στην παράταση), ωστόσο, η πίεση των «μπεργκαμάσκι» έφερε αποτέλεσμα και με δύο γκολ κατάφεραν να πάρουν τη νίκη-πρόκριση στον καταληκτικό αγώνα της διοργάνωσης.

Ο Κοπμάινερς είχε δώσει προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 8΄, ισοφάρισε ο Μαρτίνες-Κουάρτα στο 68΄, αλλά ο Σκαμάκα στο 75′ έβαλε εκ νέου μπροστά στο σκορ την ομάδα του Τζαν Πιερο Γκασπερίνι.

Αταλάντα: Καρνέσκι, Τζιμσίτι, Χίεν, Κολάσινατς (70’ Πάσαλιτς), Τζαπακόστα (74’ Μίραντουκ), Έντερσον (70’ Λούκμαν), Ντε Ρουν, Ρουγκιέρι, Κόουπμαϊνερς, Ντε Κέτελαρ, Σκαμάκα

Φιορεντίνα: Τερατσιάνο, Ντοντό (83’ Καγιόντε), Μιλένκοβιτς, Ρανιέρι, Μπιράγκι, Μποναβεντούρα, Μαντράγκορα (83’ Κομούτζο), Γκονζάλεζ, Μπελτράν (60’ Ντάνκαν), Κουαμέ (83’ Ικονέ), Μπελότι (55’ Μαρτίνρχ Κουάτρα)