Μίλαν – Φροζινόνε 2-0

Η Μίλαν τα βρήκε σκούρα κόντρα στην υποβιβασμένη Φροζινόνε ωστόσο με δύο γκολ σε εννέα λεπτά πήρε τη νίκη με 2-0 και δικαιούται να ονειρεύεται έξοδο στο Champions League.

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο η Μίλαν να παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και να δυσκολεύτηκε από την ακίνδυνη Φροζινόνε, όμως στην επανάληψη σοβαρεύτηκε, πέτυχε δύο γκολ σε λιγότερο από δέκα λεπτά και έκανε αποφασιστικό βήμα για την έξοδο στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ο Αμπάτε έκανε πέναλτι, αλλά ο Ντοναρούμα, έπεσε σωστά και έδιωξε το πέναλτι του Τσιάνο με τους Ροσονέρι να απαντούν σχεδόν αμέσως μετά…

Ο Πιόντεκ με ωραίο πλασέ στην κίνηση μετά από σέντρα του Μπορίνι στο 57′ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, ενώ στο 66′ ο Σούσο με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0.

Κάπως έτσι η Μίλαν βρίσκεται στην 4η θέση και περιμένει νίκη της Γιουβέντους κόντρα στην Αταλάντα!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 37ης αγωνιστικής:

Ουντινέζε-Σπαλ 3-2  (5’ Σαμίρ, 31’, 35’ Οκάκα – 53’ Πετάνια, 59’ Βαλότι)

Τζένοα-Κάλιαρι 1-1  (89′ πεν. Κρίσιτο – 40′ Παβολέτι)

Σασουόλο-Ρόμα 0-0

Κιέβο-Σαμπντόρια 0-0

Πάρμα-Φιορεντίνα 1-0  (80′ αυτ. Ζέρσον)

Έμπολι-Τορίνο 4-1  (27′ Άκουα, 65′ Μπρίγκι, 70′ Ντι Λορέντζο, 89′ Καπούτο – 56′ Φαλκέ)

Μίλαν-Φροζινόνε 2-0  (57′ Πιόντεκ, 66′ Σούσο)

Γιουβέντους-Αταλάντα (21:30)
Νάπολι-Ίντερ (21:30)