Πέντε δοκάρια και ρεκόρ στο πρώτο ημίχρονο του Λάτσιο-Ρόμα (pic)

Tο πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι Λάτσιο-Ρόμα είχε πέντε δοκάρια, κάτι που δεν έχει ξαναγίνει σε αγώνα της Serie A από τη στιγμή που υφίσταται στατιστική καταμέτρηση.

Το derby della Capitale είναι γνωστό για το πάθος, την ένταση και την «έχθρα» μεταξύ της Λάτσιο και της Ρόμα. Το ντέρμπι της δεύτερης αγωνιστικής μεταξύ των δύο ομάδων της «Αιώνιας πόλης» σημαδεύτηκε από τα δοκάρια του πρώτου ημιχρόνου.

«Λατσιάλι» και «τζιαλορόσι» έστειλαν πέντε φορές τη μπάλα στο δοκάρι. Συγκεκριμένα, Λούκας Λέιβα, Κορέα και Ιμόμπιλε είδαν να τους στερεί το γκολ το δοκάρι για τους «τυπικά» γηπεδούχους, ενώ για τους φιλοξενούμενους δύο δοκάρια είχε ο Ζανιόλο.

Κάτι τέτοιο όχι μόνο δεν είχε συμβεί στο πρώτο μέρος σε αγώνα της Serie A, αλλά και σε ολόκληρο αγώνα από τη σεζόν 2004-05, όταν και η Opta ξεκίνησε να καταγράφει στατιστικά.

Για την ιστορία σε αυτό το πρώτο μέρος, η ομάδα του Πάολο Φονσέκα προηγείται 0-1 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του πρώην παίκτη της Λάτσιο, Κολάροφ στο 17′.