Σασσουόλο- Ρόμα 4-2

Η Σασσουόλο επικράτησε 4-2 της Ρόμα για την 22η αγωνιστική της Serie A και σημείωσε την πρώτη νίκη της ιστορίας της εναντίον των «τζιαλορόσι».

Η Σασουόλο έκανε «φύλλο και φτερό» τη Ρόμα στο πρώτο ημίωρο της μεταξύ τους αναμέτρησης στο «Μαπέι», προηγήθηκε 3-0 και παρά την αντίδραση των «τζαλορόσι» στην επανάληψη νίκησε με 4-2, κάνοντας βαθμολογικό άλμα.

Οι «νεροβέρντι» πανηγύρισαν την πρώτη νίκη στην ιστορία τους απέναντι στους πρωτευουσιάνους του Πάουλο Φονσέκα, που πλήρωσαν τα αμυντικά τους κενά.

Με δύο γκολ του Καπούτο στο 7′ και στο 16′ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0, ενώ με άλλο ένα του Τζούρισιτς στο 26′, έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην αναμέτρηση.

Η Ρόμα μείωσε στο 55′ με τον Τζέκο σε 3-1, ενώ παρά την αποβολή του Πελεγκρίνι (στο 69′) μείωσε σε 3-2 με πέναλτι του Βερετού στο 73′. Η ομάδα του Ντι Ζέρμπι όμως απάντησε ένα λεπτό αργότερα, φτάνοντας στο τελικό 4-2.