Παναχαϊκή – Ολυμπιακός Β’ 2-1: Ηττα στην Πάτρα για τους Πειραιώτες

Οι Ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν από την Παναχαϊκή με 2-1 – Στη δεύτερη θέση ο Αχαιοί – Ο Κωστή το μοναδικό γκολ των Πειραιωτών.

Με νικήτρια την Παναχαϊκή ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στην Πάτρα ανάμεσα στους Αχαιούς και τον Ολυμπιακό Β’, για την 14η αγωνιστική της Super League 2, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 2-1 των Πειραιωτών και να ανεβαίνουν στη δεύτερη θέση με 30 πόντους. Η Παναχαϊκή έβαλε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με τον Λινάρδο (21’, 64’), ενώ από την ομάδα του μεγάλου λιμανιού σκόραρε ο Κωστή (75’).

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 21’ με τον Λινάρδο. Ο άσος της Παναχαϊκής μπήκε από δεξιά στην μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού και πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στουρνάρα για το 1-0. Στο 64’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής διπλασίασε τα τέρματα των Αχαιών με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Μετά το 2-0 οι Πειραιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν και κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 στο 75΄με τον Ιωάννη Κωστή. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με την Παναχαϊκή να παίρνει τη νίκη με 2-1 και να ανεβαίνει στη δεύτερη θέση.

Παναχαϊκή (Παπαδόπουλος): Θεοδωράκης, Τοπάλ, Τσακμάκης, Τριμμάτης, Λαρρέας (84’ Ρουγκάλας), Κωνσταντακόπουλος, Μπουρλάκης, Π. Καρακλάιτς (53’ Μυτίδης), Τσιάρας, Λινάρδος (78’ Χαντι), Αλεξόπουλος (84’ Παπαχρονόπουλος).

Ολυμπιακός Β (Οκκάς): Στουρνάρας, Μπα, Μπακαγιάννης, Αποστολόπουλος, Νίκολιτς, Μαυρουδής, Μαρίνος (71’ Αργυρίου), Κωστή, Χρυσόπουλος, Σουρλής (71’ Τσέλιος), Πινακάς (53’ Λιάτσος).