Γκέλαρε ο Πανσερραϊκός – Νίκη για την Καλλιθέα (vid)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες της 18ης αγωνιστικής.

Στο Καυταντζόγλειο σταμάτησε το νικηφόρο σερί του Πανσερραϊκού στον Α΄ όμιλο της Super League 2. Χάρη σε γκολ του Γιουμπιτάνα με πέναλτι στο 40΄ και του Αλεξιτς στο 76΄, ο Ηρακλής νίκησε 2-0 την ομάδα των Σερρών, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής, και την υποχρέωσε στην πρώτη ήττα της -και γενικότερα στην πρώτη βαθμολογική της απώλεια- μετά από δώδεκα διαδοχικές νίκες (13, αν συνυπολογιστεί και το άνευ αγώνα «τρίποντο» απέναντι στον Απόλλωνα Λάρισας).

Στο άλλο σημερινό παιχνίδι, ένα γκολ του Γιαξή (που είχε μπει ως αλλαγή) στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, διέσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) για τον ΠΑΟΚ Β΄ απέναντι στον Απόλλωνα Πόντου, στο γήπεδο του Μακεδονικού.

15. Απόλλων Λάρισας 4

Στο… κυνήγι της πρωτοπόρου Κηφισιάς παραμένει η Athens Kallithea FC, στον Β΄ όμιλο της Super League 2. Ενα γκολ του Ματίγια με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στο 58ο λεπτό, στάθηκε αρκετό για την ομάδα της Καλλιθέας να νικήσει 1-0 στην Ιεράπετρα τον τοπικό ΟΦΙ και να ανέβει -προσωρινά τουλάχιστον, καθώς ο Απόλλων Σμύρνης παίζει αργότερα- στη δεύτερη θέση της κατάταξης, μειώνοντας παράλληλα σε τέσσερις βαθμούς τη διαφορά της από την κορυφή.

Αντίθετα, η Παναχαϊκή δείχνει να χάνει οριστικά το… τρένο της ανόδου, μετά την εντός έδρας ήττα της με 2-0 από την Καλαμάτα. Τα γκολ μπήκαν στην αρχή (Λουπάνο στο 2΄) και στο τέλος του ματς (Αλβες στο 89΄), ενώ το παιχνίδι σημαδεύτηκε από δύο αποβολές (Τάτος για τη «μαύρη θύελλα» στο 24΄, Τριμμάτης για τους Πατρινούς στο 64΄).

Σε άλλα ματς της 18ης αγωνιστικής του Β΄ ομίλου, τα Χανιά με γκολ του Ιατρούδη στο 83΄ νίκησαν 3-2 την Επισκοπή, ενώ η Ηλιούπολη πέρασε με 2-0 από την έδρα του ουραγού Ηροδότου.