Πρώτη νίκη για Παναχαϊκή (3-1), νίκες για Ηλιούπολη (1-0) και Μακεδονικό (0-1)

Η Παναχαϊκή κέρδισε τον Γιούχτα (3-1) και πανηγύρισε την πρώτη νίκη στην σεζόν. Η Ηλιούπολη επέστρεψε στις νίκες (1-0) και ανέβηκε στην πρώτη τετράδα του Νοτίου Ομίλου. Νίκη του Μακεδονικού στην Καρδίτσα επί της Αναγέννησης (0-1)

Νότιος Όμιλος

Η Ηλιούπολη μετά από δύο συνεχόμενες ήττες επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα. Η ομάδα του Ήλιου νίκησε με 1-0 εντός έδρας τον Τηλυκράτη Λευκάδας και ανέβηκε στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα με 23 βαθμούς.

Το τέρμα που έδωσε το «τρίποντο» στην ομάδα των νοτίων προαστείων σημειώθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, με ένα σουτ του Ασίγκμπα. Αφήνοντας έτσι τους φιλοξενούμενους χωρίς νίκη για όγδοο σερί παιχνίδι, οι οποίοι πλέον βρίσκονται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Στην άλλη σημερινή αναμέτρηση του Ομίλου, η Παναχαϊκή επικράτησε με 3-1 του Γιούχτα και πανηγύρισε την πρώτη νίκη στο τρέχον πρωτάθλημα. Οι Κρητικοί προηγήθηκαν στο 9ο λεπτό με τον Αλεξόπουλο, ωστόσο εξίσου γρήγορη ήταν και η απάντηση των Αχαιών, οι οποίοι ισοφάρισαν στο 12′  με τον Προύντζο. Οι γηπεδούχοι έφεραν τούμπα το ματς μόλις στο 21ο λεπτό με πέναλτι του Μπάρετ, για να ακολουθήσει και ένα ακόμα γκολ από τον Ντε Ολιβέιρα στις καθυστερήσεις που έδωσε διαστάσεις στη νίκη τους.

Βόρειος Όμιλος

Σε ό,τι αφορά στον Βόρειο Όμιλο, ο Μακεδονικός πέρασε από την Καρδίτσα με… buzzer beater του Σιμόνι στο 89’, νικώντας με 1-0 την Αναγέννηση -που έμεινε χωρίς «τρίποντο» για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική.