Με ηγέτη Αραούχο η ΑΕΚ Β’ ανέβηκε στην πεντάδα (4-0) – Νίκη από την άσπρη βούλα για τον ΠΑΟΚ Β’ (1-0)

Νίκες για ΑΕΚ Β' και ΠΑΟΚ Β' στις εξ αναβολής αναμετρήσεις της Super League 2, με τους δύο Δικεφάλους να χτυπάνε την πόρτα των πλέι-οφ στον Βόρειο Όμιλο

Η ΑΕΚ Β΄ «συνέτριψε» 4-0 τον Απόλλωνα Πόντου στο Σεραφείδειο, σε αναμέτρηση για την 21η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Super League 2, και πλασαρίστηκε στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας.

Ο Αραούχο, ο οποίος ήταν αρχηγός της ΑΕΚ Β΄, άνοιξε το σκορ στο 36΄, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» διπλασίασαν τα τέρματά τους πριν το ημίχρονο με το γκολ του Ραντόνια (43΄). Η Ένωση πέτυχε άλλα δύο γκολ στο β΄ μέρος με τους Χριστόπουλο (84΄) και Σκόνδρα (90+2΄) και έφτασε χωρίς πρόβλημα στην τελική επικράτηση, με την οποία ανέβηκε στην 5η θέση με 28 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ: Γκίνης, Ραντόνια, Χρυσόπουλος, Γεμπόα, Κανελλόπουλος (77′ Αλ. Πήλιος) Φοφανά (46′ Ρουκουνάκης) Σαμπανάτζοβιτς, Κάτσικας (46′ Τζούντα Γκαρσία) Αραούχο, Μαχαίρας (64′ Σκόνδρας) Θεοδωρίδης (64′ Χριστόπουλος)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ: Κινάλης, Ζαπουνίδης (20′ Ιννος) Καλογερής, Ντιαλόσι, Αμανατίδης, Μουμίν, Αγουάδο (20′ Μαρτίνες) Λαμπίρης, Σαχόλλι, Ακένα (75΄Μπούμπας) Φλένσμποργκ

Στο μεταξύ, ο ΠΑΟΚ Β΄ κατέβαλε την αντίσταση της Κοζάνης στο γήπεδο του Μακεδονικού, σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 22η αγωνιστική. Το γκολ που χάρισε το «τρίποντο» στον «Δικέφαλο του βορρά» πέτυχε ο Δαρέλας με πέναλτι στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στην 6η θέση της βαθμολογίας με 27 βαθμούς οι ασπρόμαυροι, που χτυπούν την πόρτα των πλέι-οφ, ενώ η Κοζάνη καταλαμβάνει την 9η με 21 πόντους.