Λαμία – Βόλος – Παναιτωλικός : Στόχος τους το βήμα παραπάνω στη Super League

Λαμία, Βόλος και Παναιτωλικός θα βάλουν τα δυνατά τους στη νέα σεζόν της Super League προκειμένου να τερματίσουν όσο πιο ψηλά γίνεται στη βαθμολογία.

Η Super League της σεζόν 2020-21 βρίσκεται κοντά στην έναρξη και οι 14 ομάδες πραγματοποιούν τις προετοιμασίες τους με σκοπό να προσφέρουν πλούσιο θέαμα στα ελληνικά γήπεδα.

Λαμία: Θέλει να επιστρέψει ανανεωμένη

Λαμία-Παναιτωλικός 2-0: Tον «καθάρισε» (photos&video) - Newsbomb - Ειδησεις - News

Η Λαμία πραγματοποίησε μια αξιοπρεπή χρονιά την περίοδο 2019-20 αλλά θέλει να πραγματοποιήσει ακόμα καλύτερη πορεία τη σεζόν που έρχεται. Πέρσι, τερμάτισε στη 10η θέση της βαθμολογίας (27 βαθμοί σε ισοβαθμία με τον Βόλο) με 5 νίκες, 12 ισοπαλίες και 9 ήττες σε 26 αγώνες. στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Αντίστοιχα, στα πλέι άουτ πήρε την 4η θέση με 1 νίκη, 5 ισοπαλίες και 1 ήττα σε 7 αγωνιστικές.

Οι Φθιώτες έδειξαν στα φιλικά προετοιμασίας τους ότι χρειάζονται βελτίωση αλλά μπορούν να φτιάξουν ένα καλό σύνολο. Σε 5 αγώνες μέτρησαν 2 νίκες (2-0 τον Βόλο, 1-0 τον Παναθηναϊκό), 2 ισοπαλίες (1-1 με Παναιτωλικό, 1-1 με ΑΕΛ) και 1 ήττα (2-1 από τον Ιωνικό).

Στο προπονητικό «τιμόνι» θα βρίσκεται ο Γιώργος Πετράκης ο οποίος ξεκίνησε στην ομάδα της Φθιώτιδας την περίοδο των περσινών πλέι άουτ.

Βόλος: Στόχος του να κάνει τη διαφορά

ΝΠΣ Βόλος: «Η ομάδα του Βόλου θα συνεχίσει να έχει έδρα τον Βόλο» | Superleague 1 & ΝΠΣ Βόλος | gazzetta.gr

Ο Βόλος επεδίωκε την παραμονή την περσινή περίοδο ως νεοφώτιστος και τα κατάφερε. Φέτος έχει γνωρίσει τη νοοτροπία του στη Super League και οι απαιτήσεις του ανεβαίνουν. Την περίοδο 2019-20 τερμάτισε στη 10η θέση (27 βαθμοί σε ισοβαθμία με τη Λαμία) με 7 νίκες, 6 ισοπαλίες και 13 ήττες σε 26 αγώνες. Στα πλέι άουτ πήρε την 5η θέση με 1 νίκη, 1 ισοπαλία και 5 ήττες σε 7 αγωνιστικές.

Η εικόνα του στα φιλικά προετοιμασίας δεν ήταν καλή καθώς σε 4 παιχνίδια δεν ήρθε καμία νίκη. Αντίθετα υπήρξε 1 ισοπαλία (0-0 με τον Άρη) και 3 ήττες (2-0 από τον ΠΑΟΚ, 2-1 από τον Ατρόμητο και 2-0 από τη Λαμία).

Για την τεχνική ηγεσία, οι Βολιώτες ανακοίνωσαν την πρόσληψη του Ισπανού Άνχελ Λόπεθ ο οποίος έχει εργαστεί ως πρώτος προπονητής στην Ουέλβα και βοηθός προπονητή στη Χετάφε.

Παναιτωλικός – ΑΕΛ 3-0: Την «καθάρισε» ο Μουνιέ (vid) | sportime.gr

Ο Παναιτωλικός φλέρταρε καθ’ όλη τη διάρκεια της προηγούμενης αγωνιστικής περιόδου με τον υποβιβασμό, αλλά εν τέλει τον απέφυγε. Στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος τερμάτισε στη 13η θέση (17 βαθμοί) με 3 νίκες, 8 ισοπαλίες και 15 ήττες σε 26 αγώνες. Στα πλέι άουτ πήρε την 6η θέση με 3 νίκες, 3 ισοπαλίες και 1 ήττα σε 7 αγωνιστικές.

Στα φιλικά παιχνίδια που έδωσε στο πλαίσιο της προετοιμασίας του δεν άφησε και τις καλύτερες εντυπώσεις με την εικόνα που έδειξε. Σε 4 αγώνες μέτρησε 1 νίκη (3-1 την ΑΕ Καραϊσκάκης), 1 ισοπαλία (1-1 με τον Παναιτωλικό) και 2 ήττες (2-0 από τον Αστέρα Τρίπολης και 1-0 από τον ΠΑΣ Γιάννινα).

Προπονητής της ομάδας θα παραμείνει ο Μάκης Χάβος ο οποίος βρισκόταν στους Αγρινιώτες από την προηγούμενη σεζόν.