Εσύ ξέρεις ποιο είναι το προηγούμενο «ρεκόρ» του Ολυμπιακού χωρίς γκολ σε πρώτο ημίχρονο;

Το 0/11 αποτελεί αρνητικό ρεκόρ, αφού ποτέ ξανά την τελευταία 20ετία οι Ερυθρόλευκοι δεν έχουν τόσα πολλά σερί ματς, χωρίς να σκοράρουν στο πρώτο ημίχρονο – Ποιο είναι το προηγούμενο «ρεκόρ» των Πειραιωτών με συνεχόμενα «άσφαιρα» πρώτα 45άλεπτα.

«Είναι καθαρά συγκυριακό. Δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος που δεν σκοράρουμε», απάντησε ο Γιώργος Μασούρας μετά τον αγώνα με τον ΟΦΗ (2-0), ερωτηθείς για το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός δεν έχει καταφέρει να σκοράρει σε κανένα πρώτο ημίχρονο στα 11 παιχνίδια, που έχει δώσει φέτος σε πρωτάθλημα, προκριματικά και ομίλους του Champions League.

Οι Ερυθρόλευκοι από την αρχή της αγωνιστικής σεζόν μέχρι τώρα έχουν δώσει 6 αγώνες για το πρωτάθλημα και 5 παιχνίδια για την κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση. Συγκεκριμένα, στη Superleague η ομάδα του του Πέδρο Μαρτίνς έχει απολογισμό 5 νίκες και 1 ισοπαλία, ενώ στην Ευρώπη έχει 2 νίκες, 2 ήττες και 1 ισοπαλία. Σε κανένα από αυτά τα παιχνίδια οι Πειραιώτες δεν έχουν καταφέρει να βρουν δίχτυα στο πρώτο 45άλεπτο.

Μηδέν στα έντεκα για τους πρωταθλητές Ελλάδας, που παρά το γεγονός ότι παραμένουν… άσφαιροι στα πρώτο ημίχρονο, καταφέρνουν στα δεύτερο να σκοράρουν και να πάρουν τις απαραίτητες νίκες, που τους φέρνουν στην κορυφή της Superleague.

Το ίδιο ακριβώς συνέβη και στα προκριματικά του Champions League, όπου ξεπέρασαν το εμπόδιο της Ομόνοιας, ενώ στους ομίλους πήραν τη νίκη απέναντι στην Μαρσέιγ.

Αναλυτικά τα φετινά «ερυθρόλευκα» ματς:

Ολυμπιακός-Αστέρας Τρίπολης 0-0 (3-0 τελικό)
Ολυμπιακός-Ομόνοια 0-0 (2-0 τελικό)
Ολυμπιακός-Παναιτωλικός 0-0 (2-0 τελικό)
Ομόνοια-Ολυμπιακός 0-0 (0-0 τελικό)
ΠΑΣ Γιάννινα-Ολυμπιακός 1-0 (1-1 τελικό)
Ολυμπιακός-Ατρόμητος 0-0 (4-0 τελικό)
Ολυμπιακός-Μαρσέιγ 0-0 (1-0 τελικό)
Πόρτο-Ολυμπιακός 1-0 (2-0 τελικό)
Ολυμπιακός-Απόλλων Σμύρνης 0-0 (2-0 τελικό)
Μάντσεστερ Σίτι-Ολυμπιακός 1-0 (3-0 τελικό)
ΟΦΗ-Ολυμπιακός 0-0 (0-2 τελικό)

Το 0/11 αποτελεί αρνητικό ρεκόρ, αφού ποτέ ξανά την τελευταία 20ετία οι Ερυθρόλευκοι δεν έχουν τόσα πολλά σερί παιχνίδια, χωρίς να βρουν δίχτυα σε πρώτο 45άλεπτο.

Τα περισσότερα ματς που δεν είχαν καταφέρει να σκοράρουν σε πρώτο ημίχρονο ήταν τη σεζόν 2016/2017 επί Πάουλο Μπέντο. Τότε δεν είχαν πετύχει γκολ σε πρώτο μέρος για 6 σερί παιχνίδια. Αυτό μάλιστα είχε συμβεί δύο φορές εκείνη τη σεζόν. Συγκεκριμένα, από τις 4/12/2016 έως τις 4/1/2017 και από τις 16/2/2017 έως τις 5/3/2017.

Το πρώτο διάστημα ο Ολυμπιακός είχε δώσει 4 παιχνίδια πρωταθλήματος, ένα Κυπέλλου και ένα για το Europa League.

Αναλυτικά τα παιχνίδια.

Ολυμπιακός – Λεβαδειακός 0-0 (4-0 τελικό)
ΑΠΟΕΛ – Ολυμπιακός 1-0 (2-0 τελικό)
ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός 0-0 (0-2 τελικό)
Σπάρτη – Ολυμπιακός 0-0 (0-1 τελικό)
Ολυμπιακός – Παναιτωλικός 0-0 (3-1 τελικό)
Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης 0-1 (2-1 τελικό).

Το δεύτερο διάστημα οι Ερυθρόλευκοι είχαν δώσει 3 ματς πρωταθλήματος, 2 αγώνες για το Europa League και ένα για το Κύπελλο Ελλάδας.

Αναλυτικά τα παιχνίδια:

Ολυμπιακός – Οσμανλισπόρ 0-0
ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-0 (1-0 τελικό)
Οσμάνλισπορ – Ολυμπιακός 0-0 (0-3 τελικό)
Ολυμπιακός – Πανιώνιος 0-1 (0-1 τελικό)
Ατρόμητος – Ολυμπιακός 0-0 (1-2 τελικό)
ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 0-0 (2-0 τελικό)

Δύο φορές από 6 παιχνίδια. Σχεδόν τα μισά από τα φετινά. Εξι ήταν λοιπόν τα περισσότερα συνεχόμενα παιχνίδια την τελευταία 20ετία που δεν κατάφερε ο Ολυμπιακός να σκοράρει στο πρώτο μέρος. Επίσης, υπήρχαν τέσσερις φορές που οι Ερυθρόλευκοι δεν είχαν σκοράρει σε πρώτο 45άλεπτο για 5 σερί παιχνίδια και 7 φορές για 4 συνεχόμενα ματς.

Συγκεκριμένα, τη σεζόν 2015-2016 δεν είχαν σκοράρει σε πρώτο ημίχρονο από τις 20/10 έως τις 4/11, όταν στον πάγκο των Πειραιωτών βρισκόταν ο Μάρκο Σίλβα. Σε εκείνο το διάστημα ο Ολυμπιακός είχε δώσει πέντε αγώνες, έχοντας 4 νίκες και 1 ισοπαλία.

Επίσης, πέντε σερί «άσφαιρα» πρώτα 45άλεπτα είχαν οι Ερυθρόλευκοι τη σεζόν 2014-2015. Από τις 8/2 έως τις 22/2, όταν είχαν προπονητή τον Βίτορ Περέιρα. Είχαν δώσει πέντε ματς με απολογισμό 1 νίκη, 2 ισοπαλίες και 2 ήττες.

Το ίδιο συνέβη επίσης τις σεζόν 2011/2012 και 2008/2009. Συγκεκριμένα, από την 1/4/2011 έως 22/4/2011 και από τις 13/8/2008 έως τις 16/9/2009. Στην πρώτη περίπτωση είχαν 3 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα και στην δεύτερη 4 νίκες και 1 ήττα.

Από εκεί και πέρα, όπως προαναφέραμε, 7 φορές οι Ερυθρόλευκοι δεν είχαν βρει δίχτυα σε πρώτο ημίχρονο για τέσσερα σερί ματς. Τέσσερις φορές πέρσι, δύο τη σεζόν 2018/2019 και μία τη σεζόν 2017/2018.

Οσον αφορά στην περσινή σεζόν, από τις 23/7/2018 έως τις 13/8/2018, από τις 2/11/2018 έως τις 23/11/2018, από τις 4/2/2019 έως τις 12/2/2019 και από τις 20/2/2019 έως την 1/3/2019.

Τη σεζόν 2018/2019 δεν είχαν σκοράρει από τις 20/9/2018 έως τις 30/9/2018 και από τις 7/10/2018 έως τις 4/11/2018. Τέλος, τη σεζόν 2017/2018 δεν είχαν βρει δίχτυα σε πρώτο 45άλεπτο από τις 20/12/2017 έως τις 10/1/2018.