Ο Άρης με τους… τρεις βασικούς τερματοφύλακες

Η... παγκόσμια πρωτοτυπία που έχει ο Άρης τη φετινή σεζόν και αφορά τη θέση του τερματοφύλακα, με τους μοιρασμένους αριθμούς.

Ο Άρης διανύει την καλύτερη σεζόν της τελευταίας 40ετίας, όντας στη δεύτερη θέση της Superleague μετά από 25 αγώνες, δηλαδή μια αγωνιστική πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας. Καταρρίπτει το ένα ρεκόρ πίσω από το άλλο (εκτός έδρας νίκες, αήττητο σερί, συγκομοιδή βαθμών κλπ) και στόχος του είναι να τον βρει το τέλος της σεζόν κάτω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Μπορεί η δεύτερη θέση την φετινή σεζόν να μην σημαίνει τίποτα, καθώς δεν δίνει τίποτα διαφορετικό σε σχέση με την τρίτη και την τέταρτη, όμως οι «κιτρινόαμυροι» θέλουν το… ασημένιο μετάλλιο και αυτή είναι και η διαφορά τους με τους υπόλοιπους τρεις. Την ώρα που ΑΕΚ, Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ κοιτάνε πως να μην τερματίσουν στην πέμπτη θέση, εκείνοι κοιτάνε πως θα τερματίσουν στη δεύτερη.

Το τελευταίο τριήμερο όμως για τον Άρη ήταν… οδυνηρό. Μέσα σε τρεις μέρες γνώρισε την πιο σκληρή πλευρά του ποδοσφαίρου, χάνοντας δύο πολύ σημαντικά παιχνίδια λίγο πριν την εκπνοή τους. Η αρχή έγινε την Πέμπτη (4/3) στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με τον Ολυμπιακό όπου το πολύ ιδιαίτερο γκολ του Μπουχαλάκη στο 87ο λεπτό του στέρησε την πρόκριση για τα ημιτελικά του κυπέλλου (1-1) και την Κυριακή στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ μπήκε το… κερασάκι στην τούρτα, καθώς είχε προβάδισμα 2 τερμάτων μέχρι το 86ο λεπτό, όμως μέσα σε 8 λεπτά με «νταμπλ» του Ίνγκασον, γκολ και κερδισμένο πέναλτι, βρέθηκε να φεύγει μόνο με τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2).

Αυτά τα δύο αποτελέσματα και ο τρόπος που ήρθαν πλήγωσαν πολύ την ομάδα του Άκη Μάντζιου, ενώ μεταξύ τους είχαν κάτι κοινό. Αμφότερα, σήκωσαν πολύ συζήτηση για τη θέση του τερματοφύλακα, καθώς η ενέργεια του Κουέστα με τους «ερυθρόλευκους» στο γκολ του Μπουχαλάκη αλλά και αυτή του Μπουσέ με τον Δικέφαλο του Βορρά στη φάση του πέναλτι που καταλόγισε ο Μαρτσίνιακ και ήρθε το γκολ της ισόφαρισης, στέρησαν από τους Θεσσαλονικείς δύο τεράστιας σημασίας νίκες.

Οι «κιτρινόμαυροι» φέτος έχουν πραγματοποιήσει μια… παγκόσμια πρωτοτυπία όσον αφορά τη θέση του γκολκίπερ. Σε μια θέση που η συντριπτική πλειονότητα των ομάδων έχει έναν παίκτη βασικό και αναντικατάστατο και δύο αναπληρωματικούς, εκείνοι έχουν ουσιαστικά τρεις βασικούς. Ζακαρί Μπουσέ, Χουλιάν Κουέστα και Μάριος Σιαμπάνης έχουν μοιραστεί σχεδόν τα ίδια αγωνιστικά λεπτά.

Συγκεκριμένα, ο Μπουσέ μετράει 9 συμμετοχές που είναι όλες στην Superleague, ο Σιαμπάνης τις ίδιες και 1 στο Κύπελλο και ο Κουέστα 11 σε όλες τις διοργανώσεις. Μάλιστα, οι αριθμοί τους δεν είναι μοιρασμένοι μόνο όσαν αφορά το κομμάτι των εμφανίσεων, αλλά και στα τέρματα που έχουν δεχθεί, καθώς η διαφορά μεταξύ τους είναι πολύ μικρή. Ο Γάλλος έχει δεχθεί 6 γκολ, ο Ισπανός 8 και ο Έλληνας 7.