Καραμπινάτο πέναλτι για το 3-1 στον Ολυμπιακό, έγινε «παίζετε» από Γκορτσίλα, Καραντώνη (Vid)

Ο Εραμούσπε έκανε πέναλτι (χέρι) στο 57ο λεπτό. Αλλά Γκορτσίλας (VAR) και Καραντώνης το μετέτρεψαν σε «παίζετε»!

Το VAR είναι ένα εξαιρετικά χρήσιμο εργαλείο. Για τη δικαιοσύνη των αποφάσεων. Αλλά και για την οπτική και προοπτική των διαιτητών. Οχι τόσο εκείνων που βρίσκονται στο γήπεδο. Αλλά εκείνων που βρίσκονται μπροστά σε μια οθόνη και με άνεση χρόνου και εικόνας, πρέπει να πάρουν σωστές αποφάσεις. Οταν αυτοί, λοιπόν, κάνουν λάθος στο προφανές, απλά η παρουσία τους στο ποδόσφαιρο, είναι περιττή. Και αυτό ισχύει για τους διαιτητές του αγώνα Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα;

Στο 57ο λεπτό της αναμέτρησης στο Γεώργιος Καραϊσκάκης ο Ρέαμπτσιουκ βγήκε στην επίθεση από αριστερά, έκανε τη σέντρα, ο Εραμούσπε έκανε το τάκλιν για να κόψει την μπάλα. Και την έκοψε. Με το χέρι. Ψηλά. Και σε θέση καθαρού πέναλτι. Η φάση συνεχίστηκε. Ο Καραντώνης… κοιμήθηκε ύπνο βαθύ. Δεν… είδε το χέρι. Το καταφανές χέρι. Ούτε… φάουλ δεν έδωσε. Πόσο μάλλον πέναλτι.

Στη φάση παρενέβη το VAR. Ενημέρωσε τον ανήσυχο Καραντώνη για το χέρι του παίκτη το ΠΑΣ Γιάννινα. Και ότι έπρεπε να γίνει εξέταση της φάσης. Η εξέταση έγινε, αλλά ο Γκορτσίλας από τον σύνδεσμο Μακεδονίας και η AVAR Κουρομπύλια, αποφάσισαν ότι η παράβαση του Εραμούσπε έγινε… εκτός περιοχής. Και εδώ αρχίζουν τα παράλογα. Διότι από τα ριπλέι που έδωσε η NOVA, φαίνεται ότι το χέρι γίνεται πριν ο Εραμούσπε βγει από την περιοχή. Αρα, πέναλτι.

Τι υπέδειξε ο Γκορτσίλας; Αντί να ενημερώσει ότι υπάρχει πέναλτι και να στείλει τον Καραντώνη να το δει και ο ίδιος, είπε… παίζετε. Αντί, λοιπόν, να στηθεί η μπάλα στα 11 μέτρα, να γίνει το 3-1 και ο Ολυμπιακός να τελειώσει το παιχνίδι, ο Γκορτσίλας και Καραντώνης έδειξαν να συνεχιστεί το παιχνίδι. Και η εικόνα τους εκθέτει. Και το βίντεο, βεβαίως…