Ο Άκης Μάντζιος είναι ο… εφιάλτης του Ραζβάν Λουτσέσκου: Με αποδείξεις…

Το απίστευτο σερί του Μάντζιου με αντίπαλο τον Λουτσέσκου στους ελληνικούς πάγκους.

Ο Άκης Μάντζιος ανέλαβε τις τύχες του Αστέρα Τρίπολης στις αρχές του έτους και έχει καθίσει στον πάγκο της ομάδας της Αρκαδίας σε επτά παιχνίδια τη φετινή σεζόν. Αποκορύφωμα όλων βέβαια δεν μπορεί να είναι άλλο από την αναμέτρηση κόντρα στον ΠΑΟΚ στην Τρίπολη, για την 22η αγωνιστική της Super League.

Εκεί ο 53χρονος τεχνικός είδε την ομάδα του να επιστρέφει από την «κόλαση» και να ισοφαρίζει σε 2-2 τον «δικέφαλο» στο 90+4′ ενώ μέχρι να μπει ο αγώνας στις καθυστερήσεις βρισκόταν πίσω στο σκορ με 0-2. Κι όμως το γκολ του Ατιένθα στις καθυστερήσεις έδωσε τον βαθμό στον Αστέρα, ενώ παράλληλα συνέχισε και μια πολύ καλή παράδοση που έχει χτίσει ο Μάντζιος απέναντι στον προπονητή του ΠΑΟΚ, τον Ραζβάν Λουτσέσκου.

Συγκεκριμένα σε οκτώ αναμετρήσεις που έχουν βρεθεί αντιμέτωποι οι δυο τους, ο προπονητής του Αστέρα μετράει 3 νίκες, 3 ισοπαλίες και 2 ήττες. Μάλιστα και τις δύο φορές που ο Ρουμάνος έχει καταφέρει να πανηγυρίσει ήταν σε παιχνίδια του ΠΑΟΚ με τον Πανιώνιο, μία φορά για το πρωτάθλημα τη σεζόν 2018-2019 (3-0) και μία για το Κύπελλο την ίδια περίοδο (4-2). Η ομάδα της Νέας Σμύρνης ωστόσο είχε πάρει τη νίκη στο ένα από τα δύο ματς του Κυπέλλου με 2-1.

Η πρώτη «μονομαχία» των δύο ήταν για το πρωτάθλημα της Super League τη σεζόν 2015-2016 στον αγώνα του Λεβαδειακού με την Ξάνθη, με τους Βοιωτούς και τον Μάντζιο να βγαίνουν νικητές τότε με 1-0.