ΑΕΚ: Τόσα χρόνια είχε να κερδίσει με ανατροπή στην έδρα του Παναθηναϊκού (vid)

Έπειτα από 17 ολόκληρα χρόνια η ΑΕΚ νικά ξανά με ανατροπή στην έδρα του Παναθηναϊκού.

Χάρη στο 2-1 της Λεωφόρου, η ΑΕΚ κατάφερε να πανηγυρίσει ξανά νίκη με ανατροπή στην έδρα του Παναθηναϊκού, έπειτα από 17 ολόκληρα χρόνια.

Πιο συγκεκριμένα η τελευταία φορά που συνέβη κάτι τέτοιο ήταν στις 23 Οκτωβρίου του 2006, όταν οι «κιτρινόμαυροι» είχαν επικρατήσει-στο ΟΑΚΑ τότε-για το πρωτάθλημα με το ίδιο σκορ (1-2) και είχαν ανατρέψει το σκορ, όπως και χθες, με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Τότε το τριφύλλι είχε ανοίξει το σκορ με τον Δημήτρη Παπαδόπουλο στο 25′, με τον Γκουστάβο Μαντούκα τρία λεπτά αργότερα να φέρνει το ματς στα ίσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Την ολική ανατροπή για την Ένωση είχε ολοκληρώσει ο Τραϊανός Δέλλας στο 76′.