Γκαρσία: «Οι διαιτητές πρέπει να δίνουν εξηγήσεις»

Ο Πανσερραϊκός έφερε τούμπα το ματς με τον Βόλο στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν τον βαθμό (2-2) στο τέλος χάρη σε πέναλτι του Γκαρσία.

Παράπονα από τη διαιτησία είχε ο Πάμπλο Γκαρσία μετά το 2-2 του Πανσερραϊκού με τον Βόλο, στις δηλώσεις του μετά το τέλος του ματς.

Αναλυτικά όσα ανέφερε ο Πάμπλο Γκαρσία στη Nova:

«Έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Καμία φορά κάνεις κάποια λάθη. Για παράδειγμα στο πέναλτι αν ο παίκτης του Βόλου έπαιρνε κάρτα θα ήταν η δεύτερη και θα έμεινε με δέκα. Εμείς με ένα πέναλτι ο παίκτης μας πήρε κάρτα.

Το θέμα είναι ότι εμείς δουλεύουμε μέσα στην εβδομάδα. Είναι δύσκολη η δουλειά των διαιτητών, αλλά και εμείς έχουμε δύσκολη δουλειά. Εμάς θα μας διώξουν αν δεν νικάμε, αλλά οι διαιτητές δεν παθαίνουν τίποτα γι’ αυτό θα πρέπει να δώσουν εξηγήσεις.

Τέλος, ο Γκαρσία πρόσθεσε: «Στο πρώτο ματς με τον Βόλο είχαμε ένα πέναλτι και περιμέναμε για πέντε λεπτά να αποφασίσει το VAR. Είναι μία ισοπαλία και πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε και να προσπαθούμε. Ο στόχος μας είναι να παραμείνουμε στην κατηγορία».