ΠΑΣ Γιάννινα – Ξάνθη : Η κριτική των παικτών της Ξάνθης

Η Ξάνθη έμεινε «όρθια» στα Γιάννινα (1-1) και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Γέντρισεκ

Η Ξάνθη κατάφερε να πάρει την ισοπαλία στα Γιάννινα, με τον Γέντρισεκ να είναι και πάλι ο παίκτης που έκανε τη διαφορά. Ο Σλοβάκος επιθετικός βρήκε ξανά δίχτυα (αυτή τη φορά στο 87’) και χάρισε στην ομάδα του τον πολύτιμο βαθμό.

Ζίβκοβιτς

Πολύ καλός για ένα παιχνίδι ακόμα ο τερματοφύλακας της Ξάνθης. Είχε τρεις πολύ καλές επεμβάσεις και δεν μπορούσε ν’ αντιδράσει στη φάση του γκολ του Κόντε.

Κασάδο

Έκανε καλό ματς στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η απόδοση του στο δεύτερο μέρος δεν ήταν ανάλογη. Είχε «θέματα» στο δεύτερο 45λεπτο.

Λισγάρας

Ο δυναμικός στόπερ της Ξάνθης ήταν από τους καλύτερους των φιλοξενούμενων. Έδωσε πολλές «μάχες» και κέρδισε τις περισσότερες.

Σβάρνας

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλός αλλά στο δεύτερο μέρος είχε προβλήματα. Ίσως να επηρεάστηκε από τον τραυματισμό του.

Μελιόπουλος

Ο 17χρονος Μελιόπουλος έπαιξε για πρώτη φορά στη βασική εντεκάδα της Ξάνθης και είχε καλή απόδοση, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όταν οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερα πατήματα.

Ντε Λούκας

Έκανε καλό ματς στο πρώτο μέρος και βοήθησε σημαντικά την ομάδα του. Στο δεύτερο μέρος όμως κουράστηκε, με αποτέλεσμα να μην έχει ανάλογη εικόνα.

Μεχία

Ο αμυντικός μέσος της Ξάνθης είχε αναλάβει στο σημερινό ματς και το δημιουργικό κομμάτι του παιχνιδιού. Έκανε καλό παιχνίδι αν και κάποια στιγμή κουράστηκε, με αποτέλεσμα να τον αντικαταστήσει ο Ράσταβατς.

Φλίσκας

Είχε καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο μέρος η απόδοση του έπεσε.

Κίκε

Αρκετά δραστήριος στο πρώτο ημίχρονο αλλά η εικόνα του στο δεύτερο 45λεπτο δεν ήταν καλή.

Ρότσε

Προκάλεσε προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΣ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους δεν ήταν καλός και ο Ράσταβατς τον έκανε αλλαγή.

Γέντρισεκ

Εξαιρετικός και συνάμα αποτελεσματικός για ένα ακόμα παιχνίδι. Πέτυχε γκολ με ωραίο πλασέ στο 87’ και είχε δύο ακόμα σπουδαίες ευκαιρίες για να πετύχει κι άλλο τέρμα. Ο κορυφαίος παίκτης της ομάδας της Θράκης.

Π. Ορφανίδης

Πέρασε στο ματς σαν αλλαγή και βοήθησε την ομάδα του να κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

Φασίδης

Πήρε τη θέση του Ρότσε στο 57’ αλλά δεν έκανε αισθητή την παρουσία του.

Κάστρο

Αγωνίστηκε σαν αλλαγή στο 75’ και έδωσε στήριγμα στον Γέντρισεκ, στη γραμμή κρούσης των φιλοξενούμενων.

Προπονητής: Μ. Ράσταβατς

Ο προπονητής της Ξάνθης έκανε τις κινήσεις που έπρεπε στο δεύτερο μέρος όταν η ομάδα του βρέθηκε πίσω στο σκορ. Άλλαξε τη διάταξη της Ξάνθης παίζοντας με δύο επιθετικούς και δικαιώθηκε με το γκολ της ισοφάρισης στο φινάλε.