Η προϊστορία του Λεβαδειακός – ΠΑΟΚ

Σύμφωνα με τη «γλώσσα» των αριθμών, ο ΠΑΟΚ έχει το πάνω χέρι στις αναμετρήσεις με τον Λεβεδειακό, όταν επισκέπτεται την ομάδα της Βοιωτίας.

Με το παιχνίδι Λεβαδειακός – ΠΑΟΚ πέφτει η αυλαία της 14ης αγωνιστικής της Super League με τον Δικέφαλο παρά τις απουσίες θα αναζητήσει τη νίκη για να διατηρήσει τη διαφορά των 8 βαθμών από τον δεύτερο Ολυμπιακό.

Οι δύο ομάδες την σεζόν 2017-18 είχαν συναντηθεί για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Super League και ήταν μόλις η δεύτερη φορά που αντιμετώπιζε ο ΠΑΟΚ τον Λεβαδειακό σε ξεκίνημα πρωταθλήματος και έμειναν στο 0-0. Η πρώτη ήταν την σεζόν 2009-10 όταν οι δύο αντίπαλοι έκαναν πρεμιέρα για την σεζόν και ο Δικέφαλος επικράτησε με 3-0 χάρη στα γκολ των Βιεϊρίνια (62’), Φιλομένο (65’) και Κουτσιανικούλη (72’). Πάντως, οι δύο ομάδες το 2017 έκαναν ποδαρικό, αφού στις 3 Ιανουαρίου αγωνίστηκαν στην Βοιωτία και ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-0 χάρη σε γκολ του Δημήτρη Πέλκα .

Τρία γκολ έχει σημειώσει ο Βλάνταν Ίβιτς σε εκτός έδρας αγώνα με τον Λεβαδειακό και είναι ο πρώτος σκόρερ του Δικεφάλου στις αναμετρήσεις που έχουν γίνει στην Βοιωτία. Ακολουθεί με δύο ο Στέφανος Αθανασιάδης που σημείωσε δύο γκολ στην ήττα του ΠΑΟΚ με 4-3 στις 22 Απριλίου 2012.

Έξι νίκες σε 15 εκτός έδρας αγώνες με τον Λεβαδειακό έχει ο ΠΑΟΚ και μάλιστα μόνο στη μια από αυτές έχει δεχθεί γκολ. Υπάρχουν τρεις νίκες με σκορ 1-0 που είναι η πρώτη που σημείωσε στην Βοιωτία τον Μάρτιο του 1995 και μια τη σεζόν 2012-13. Με 1-0 υπέρ του Δικεφάλου τελείωσε και η αναμέτρηση του 2016-17, με το γκολ του Δημήτρη Πέλκα στο 84ο λεπτό. Υπάρχουν ακόμη η νίκη με 3-0 την σεζόν 2008-09 και 2-0 το 2009-10. Το 2014-15 ήταν η μοναδική περίοδος που νίκησε χωρίς να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του, αφού ο Κονέ σκόραρε στο 80ο λεπτό και απλά μείωσε σε 2-1 (12′ Τζαβέλλας – 51′ Περέιρα).

Στα 17 συνολικά παιχνίδια Λεβαδειακού – ΠΑΟΚ για την Α’ Εθνική υπάρχουν ακόμη 5 ισοπαλίες και 6 φορές έχουν επικρατήσει οι Πράσινοι. Στα 3 από τα πέντε ματς που έχουν τελειώσει ισόπαλα έχουν σκοράρει και οι δύο αντίπαλοι, ενώ μόνο οι δύο τελευταίες που έχουν σημειωθεί στην Βοιωτία ήταν χωρίς γκολ. Ο ΠΑΟΚ δεν έχει δεχθεί γκολ στις τρεις τελευταίες του επισκέψεις στην έδρα του Λεβαδειακού. Το τελευταίο το έχει σημειώσει ο Εμάνουελ Κονέ που αγωνίζεται τώρα στον Απόλλωνα Σμύρνης, στις 21 Δεκεμβρίου 2014, στη νίκη του ΠΑΟΚ με 2-1 εκεί (12’ Τζαβέλλας, 51’ Περέιρα).

Τέσσερις μόλις φορές από τις 16 που έχει αντιμετωπίσει τον Λεβαδειακό εκτός έδρας δεν έχει καταφέρει να σκοράρει ο ΠΑΟΚ εκεί. Η πρώτη ήταν την σεζόν 1993-94 (1-0), η δεύτερη την σεζόν 2007-08 (2-0), η τρίτη το 2016-17 όταν έφυγαν από το γήπεδο με το 0-0 και η τελευταία στην περσινή σεζόν.