Ξάνθη: Ανανέωσε ο Μπαξεβανίδης

Ο 31χρονος αμυντικός επέκτεινε τη συνεργασία του με τους Ακρίτες και θα συνεχίσει να φοράει τα χρώματα της Ξάνθης.

Την επέκταση της συνεργασίας της με τον Δήμο Μπαξεβανίδη ανακοίνωσε την Πέμπτη η Ξάνθη, χωρίς όμως να αναφέρει περισσότερες λεπτομέρειες για το νέο συμβόλαιο που υπέγραψε ο 31χρονος αμυντικός. Ο έμπειρος άσος αγωνίζεται στον ακριτικό σύλλογο από το 2005 και έχει λάβει μέρος σε 197 αγώνες, αριθμός που αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία της Ξάνθης.

Την περσινή σεζόν ο Μπαξεβανίδης πραγματοποίησε συνολικά 30 συμμετοχές, έχοντας 1 γκολ και 1 ασίστ σε 2.663 λεπτά συμμετοχής. Συγκεκριμένα, έπαιξε σε 25 ματς της Σούπερ Λίγκας και σε 5 αγώνες Κυπέλλου. Το μοναδικό γκολ που πέτυχε ήταν την 7η αγωνιστική στην εκτός έδρας νίκη της Ξάνθης επί του Λεβαδειακού με 2-1.