Χέρακλες-Αστέρας Τρίπολης 2-0

Ο Αστέρας Τρίπολης ηττήθηκε από τη Χέρακλες με 2-0 στο πρώτο φιλικό επί ολλανδικού εδάφους.

Ήττα για τον Αστέρα Τρίπολης στο πρώτο φιλικό επί ολλανδικού εδάφους με 2-0 από τη Χέρακλες.

Τα γκολ για τους Ολλανδούς πέτυχαν οι Σόζκε στο 4′ και στις καθυστερήσεις ο Μέρκελ.

Δικαίως πήρε τη νίκη η Χέρακλες, καθώς είναι και πιο έτοιμη με το πρωτάθλημά της να ξεκινά στις 4 Αυγούστου.

Παρά την ήττα ο Αστέρας έδειξε καλά στοιχεία και είχε ευκαιρίες για να σκοράρει με τους Καλτσά στο 41′ και Ιγκλέσιας στο 49′ να έχουν τις σπουδαιότερες στιγμές.

Οι «Αρκάδες» ξεκίνησαν τον αγώνα με διάταξη 4-1-4-1 και τους Παπαδόπουλο κάτω από τα δοκάρια, Κώτσιρα, Βαλιέντε, Αντζουλά, Κυριακόπουλο στην άμυνα, Μπόρχα Φερνάντεθ στα χαφ, μπροστά του τους Καπίγια, Γλέζο, Καλτσά, Τζίμα και στην επίθεση τον Δουβίκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπόρχα Χιμένεθ προχώρησε σε 10 αλλαγές.

Αστέρας 1ου ημιχρόνου: Παπαδόπουλος (32′ Τσιφτσής), Κώτσιρας, Βαλιέντε, Αντζουλάς, Κυριακόπουλος, Μπόρχα Φερνάντεθ, Καπίγια, Τζίμας, Γλέζος, Καλτσάς και Δουβίκας

Αστέρας 2ου ημιχρόνου: Τσιφτσής (60′ Μιχαήλ), Βλάχος, Πασαλίδης, Χριστόπουλος, Τασουλής, Ιγκλέσιας, Μπελόκ, Μαρκ Φερνάντεθ, Μπαστιάνος, Κανελλόπουλος, Κρέσπι

Η ενδεκάδα της Χέρακλες: Μπλάσγουιτς, Μπάκμπορντ, Βαν Ντεν Μπούις, Ζιμπόρα, Μέρκελ, Οσμάν, Ντος Άντος, Φαν Ντερ Γουότερ, Ντέζερς, Ζόουκ