Ο Παναθηναϊκός έχει ξεχάσει να νικάει την Ξάνθη

Η Ξάνθη έχει δημιουργήσει ένα ευνοϊκό σερί στην έδρα του Παναθηναϊκού στην τρέχουσα δεκαετία και έχει αντιστρέψει τους μεταξύ τους ρόλους, όταν αγωνίζονται στην Αθήνα.

Στην ερώτηση ποιος έχει δημιουργήσει το καλύτερο σερί στην έδρα του Παναθηναϊκού τα τελευταία χρόνια, η απάντηση θα προκαλέσει έκπληξη. Εύλογα, οι περισσότεροι θα σκεφτούν τον Ολυμπιακό, τον ΠΑΟΚ ή και την ΑΕΚ. Όμως, δεν είναι κανένας από τους μεγάλους του ελληνικού ποδοσφαίρου, αλλά η ταπεινή και αθόρυβη Ξάνθη…

Η Ξάνθη έχει εξελιχτεί στον κακό δαίμονα του Παναθηναϊκού και τον ταλαιπωρεί περισσότερο στην Αθήνα, παρά στα Πηγάδια. Είναι χαρακτηριστικό ότι για μία τετραετία αγνοεί την ήττα στο Λεκανοπέδιο της Αττικής. Από την τελευταία «πράσινη» επικράτηση στην πρωτεύουσα μέχρι σήμερα το αποψινό ματς στη Ριζούπολη έχουν μεσολαβήσει 1.622 μέρες…

Για να βρούμε την προηγούμενη νίκη του Τριφυλλιού θα γυρίσουμε πίσω στις 25 Απριλίου του 2015. Τότε, το σύνολο του Γιάννη Αναστασίου είχε επιβληθεί 2-0 με σκόρερ τους Πράνιτς και Καρέλη. Έκτοτε, οι δύο αντίπαλοι αναμετρήθηκαν τέσσερις φορές στο «Απόστολος Νικολαΐδης» και στο «Σπύρος Λούης» και η Ξάνθη έχει απολογισμό τρία «διπλά» και μία ισοπαλία.

Κατά σειρά, η Ξάνθη νίκησε 1-0 στις 6 Φεβρουαρίου του 2016, νίκησε 2-1 στις 16 Οκτωβρίου του ίδιου έτους, ενώ επανέλαβε το επίτευγμα της στις 7 Μαΐου του 2018 ξανά με 2-1. Η τελευταία συνάντηση των δύο ομάδων πριν την σημερινή διεξήχθη στις 13 Ιανουαρίου του 2019 και η Ξάνθη απέσπασε ισοπαλία 2-2, ισοφαρίζοντας στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Γενικότερα, η Ξάνθη περνάει μία καλή δεκαετία στις εκτός έδρας αναμετρήσεις της με τον Παναθηναϊκό, αφού έχει νικήσει 1-0 τη σεζόν 2012-2013 και έχει αποσπάσει ισοπαλία 1-1 τη σεζόν 2010-2011. Στον αντίποδα, ο Παναθηναϊκός έχει μόλις τρεις εντός έδρας νίκες, σε έναν άσχημο απολογισμό για το μέγεθος.

Συνολικά στην Αθήνα, Παναθηναϊκός και Ξάνθη έχουν αναμετρηθεί 33 φορές, με τους «πράσινους» να μετρούν 23 νίκες, 4 ισοπαλίες και τους «Ακρίτες» να φεύγουν με το τρίποντο 6 φορές.