ΟΦΗ- ΑΕΛ 0-0

Σε ένα ματς με λιγοστές καλές φάσεις, ΟΦΗ και ΑΕΛ έμειναν ισόπαλοι χωρίς τέρματα στο «Γεντί Κουλέ», με τους Κρητικούς να χάνουν την ευκαιρία να εδραιωθούν στην εξάδα και τους «βυσσινί» να μένουν χωρίς νίκη για έκτο συνεχόμενο ματς.

Η ομάδα του Γιώργου Σίμου για άλλο ένα ματς δεν γεύτηκε τη χαρά των τριών βαθμών στο «Γεντί Κουλέ» (χωρίς τρίποντο από τις 14 Δεκεμβρίου), ενώ η ΑΕΛ από την πλευρά της αγνοεί το διπλό από τις 27 Οκτωβρίου στην έδρα του Παναθηναϊκού.

«Ήρωας» για τους φιλοξενούμενους στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, ο Ισλανδός γκολκίπερ Κρίστινσον, που απέκρουσε το τεχνικό πλασέ του Ναμπί και την «καρφωτή» κεφαλιά του Φιγκεϊρέδο.

Όσον αφορά την εικόνα του παιχνιδιού, οι Κρητικοί ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, αλλά ο Βαζ δεν ήταν εύστοχος στις λιγοστές φάσεις από πλευράς γηπεδούχων, ενώ η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου κρατάει την παράδοση που την θέλει να φεύγει αήττητη στο Ηράκλειο από το 2005.

Στο αγωνιστικό σκέλος, ο ΟΦΗ έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του Βαζ στην κίνηση, το οποίο έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ο Κρίστινσον στο 6′. Στο 38 ‘ το σουτ του Σεμέδο έφυγε ελάχιστα άουτ, για να παραμείνει το 0-0 του ημιχρόνου.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος με τον Βαζ να έχει ένα καλό σουτ στο 49′ , ενώ στο 73’ ο Φιγκεϊρέδο αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Τελευταία φάση στο ματς στις καθυστερήσεις με τον Κρίστινσον να αποκρούει εντυπωσιακά κεφαλιά του Φιγκεϊρέδο και το σουτ του Ναμπί, για το τελικό 0-0.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μπράουν, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Κοροβέσης, Νέιρα, Μεγιάδο, Βαζ(70′ Ναμπί), Τσιλιανίδης, Σεμέδο(86′ Φερέιρα, 90+2′ Μάνος) , Φιγκεϊρέδο

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μπέρτος, Μόρας, Μούζεκ, Γκαζάλ, Μιλοσάβλιεβιτς, Μασούρας(26′ Μπούστος), Σεσέροβιτς, Ουάρντα(86′ Βινίσιους) , Παπάζογλου(52′ Νούνιτς)