Η Εθνική ομάδα ηττήθηκε κόντρα στο Βέλγιο

Το Βέλγιο επικράτησε με 3-0 σετ της Εθνικής και την οδήγησε στη δεύτερη ήττα της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, κάνοντας ακόμα πιο δύσκολο το δρόμο της πρόκρισης.

Η Εθνική ομάδα γνώρισε την ήττα από το ανώτερο Βέλγιο με 3-0 σετ στη δεύτερη αγωνιστική του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και πλέον δυσκολεύει αρκετά η πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η Ελληνική ομάδα δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι κάνοντας αρκετά λάθη στην αρχή με το Βέλγιο να εκμεταλλεύεται τις ευκαιρίες και να επικρατεί με 25-16 στο πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ η εθνική ήταν αρκετά καλύτερη και πιο ανταγωνιστική πάλεψε μέχρι το τέλος με το σετ να κρίνεται στις λεπτομέρειες και να καταλήγει και αυτό στους Βέλγους με σκορ 25-22.

Το Βέλγιο και στο τρίτο σετ ήταν ανώτερο της Εθνικής ομάδας, η οποία βέβαια το πάλεψε και αυτό μέχρι το τέλος, ωστόσο χωρίς αποτέλεσμα. Στο 22-20 το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του Ανδρεόπουλου δεν βρήκε τις απαιτούμενες λύσεις στην πίεση του Βελγίου και έτσι το Βέλγιο κατέκτησε και το 3ο σετ με 25-22.

Πλέον η Εθνική στρέφει την προσοχή της στον αυριανό πολύ δύσκολο αγώνα κόντρα στην Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Πολωνία.

Διαιτητές: Στόιτσα, Κούρτις.