Στους Ολυμπιακούς Αγώνες προκρίθηκε ο Ολύμπιος Γιώργος Κουγιουμτσίδης

Σπουδαία διάκριση για τον Έλληνα πρωταθλητή...

Μπορεί να μας άγχωσε λίγο ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης που έχασε δύο ευκαιρίες για να προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες, μπορεί η ψυχολογία όλων να ήταν στο ναδίρ όταν απέναντι στον Αζέρο Μπαϊράμοβ βρέθηκε να χάνει με 8-0 στο ημίχρονο, αλλά απέδειξε ότι έχει καρδιά λιονταριού. Με περίσσεια αποθέματα πραγματοποίησε ένα αδιανόητο δεύτερο ημίχρονο σε ένα σενάριο που θα μπορούσε να γίνει και… ταινία! Από το 8-0 ο Ελληνας πρωταθλητής το γύρισε σε 8-8 στο τελευταίο δέκατο του δευτερολέπτου, αλλά και πάλι ο Μπαϊράμοβ είχε το προβάδισμα και κέρδιζε τον αγώνα.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Θέμης Ιακωβίδης έκανε ένσταση, καθώς είδε πως ο αντίπαλός του, του τραβούσε το μαγιό και δικαιώθηκε. Ο Αζέρος δέχθηκε την τρίτη παρατήρηση και η πρόκριση ήρθε για την Ελλάδα, για τον μεγάλο Γιώργο Κουγιουμτσίδη.

Ο ημίθεος πρωταθλητής Ευρώπης απέδειξε για μία ακόμη φορά ότι δεν παρατάει κανέναν αγώνα και παρά την κούραση από τους έξι αγώνες που έδωσε σε δύο μέρες, τα… κατάφερε!