Γκουντούρα και ΑΕΚ θριαμβευτές στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Σπάθης ‘21

Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε το σαββατοκύριακο (11-12/9) το φετινό Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ξιφασκίας στη Σπάθη.

Με τον 10ο συνεχόμενο Πανελλήνιο τίτλο της ΑΕΚ και διπλή διάκριση της αθλήτριας της, Δώρας Γκουντούρα στο ομαδικό και το ατομικό, ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία το σαββατοκύριακο (11-12/9) το φετινό Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ξιφασκίας στη Σπάθη, που διοργάνωσε η Ελληνική Ομοσπονδία Ξιφασκίας, στην αίθουσα ξιφασκίας του ΟΑΚΑ, με πιστή εφαρμογή και τήρηση κατά γράμμα του Υγειονομικού Πρωτοκόλλου της ΓΓΑ.

Ο Νικολάι Ζαποροϊτσένκο του Α.Ο. ΑΣΠΙΔΑ είναι ο φετινός πρωταθλητής Ελλάδος στο ατομικό των Ανδρών, ενώ ο Α. Ο. ΠΕΡΣΕΑΣ ΑΘΗΝΩΝ κατέκτησε τον τίτλο στο αντίστοιχο Ομαδικό.

Στους ατομικούς αγώνες της κατηγορίας Σπάθης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ξιφασκίας 2021, έλαβαν μέρος 57 αθλητές και 37 αθλήτριες και στο Ομαδικό 8 σύλλογοι στους Άνδρες (ΑΕΚ, Α.Ο. ΑΣΠΙΔΑ, Α.Ο. ΠΕΡΣΕΑΣ, ΑΠΟΛΛΩΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ, ΚΩΣΤΕΑΣ ΓΕΙΤΟΝΑΣ, ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ) και 7 στις Γυναίκες (ΑΕΚ, ΑΠΟΛΛΩΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ, ΚΩΣΤΕΑΣ ΓΕΙΤΟΝΑΣ, ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ, ΒΙΚΤΩΡΙΑ).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ΣΑΒΒΑΤΟ 11.9.21, ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΑΤΟΜΙΚΟΥ ΣΠΑΘΗΣ

Άνδρες

Ο Νικολάι Ζαποροϊτσένκο (Α.Ο. ΑΣΠΙΔΑ) επικράτησε στον τελικό με 15-5 του Ευάγγελου Καλομοίρη (ΑΕΚ) που ήταν δεύτερος.

Μπορεί να είναι εικόνα 5 άτομα και άτομα που στέκονται

Την 3η θέση μοιράστηκαν ο Αλέξανδρος Πολιάκοφ (ΑΠΟΛΛΩΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ), με τον Παναγιώτη Κοντοειδή (ΑΕΚ).

Γυναίκες

Η Δώρα Γκουντούρα ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλοπάτι του βάθρου νικώντας στον αντίστοιχο τελικό του ατομικού Γυναικών, τη συναθλήτρια της στην ΑΕΚ (ο τελικός ήταν «κιτρινόμαυρη» υπόθεση), Κλαίρη Μπένου, με 15-7.

Μπορεί να είναι εικόνα 6 άτομα, άτομα που στέκονται και εσωτερικός χώρος

Την 3η θέση κατέκτησαν δύο αθλήτριες του Συλλόγου ΚΩΣΤΕΑ ΓΕΙΤΟΝΑ, Αντωνία-Αργυρώ Παπαθεοδώρου και Άννα-Ιωσηφίνα Παπαδά.

ΚΥΡΙΑΚΗ 12.9.21 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΟΜΑΔΙΚΟΥ ΣΠΑΘΗΣ

Άνδρες

Ο Α. Ο. ΠΕΡΣΕΑΣ ΑΘΗΝΩΝ με τους αθλητές, Ντάριο Καβαλιέρε, Αλέξανδρο Τεντόμα, Ματία Ρέα και Γεράσιμο Φλωράτο, κατέκτησε τον τίτλο στους Άνδρες, νικώντας στον τελικό με 45-32 τον ΚΩΣΤΕΑ ΓΕΙΤΟΝΑ που ήταν 2ος, με τους Ευάγγελο Παναγιάρη-Μαλέα, Βασίλη Πρεδάρη, Γιάννη Πρίφτη και Άγγελο Πάγκαλο.

Μπορεί να είναι εικόνα 2 άτομα, άτομα που στέκονται και εσωτερικός χώρος

Στην 3η θέση του βάθρου ανέβηκε η ΑΕΚ, με τους Παναγιώτη Κοντοειδή, Απόστολο Βιδάλη, Δημήτρη Καφαταρίδη και Λουκά Κοσενάκη, νικώντας με 45-39 στον μικρό τελικό τον Α. Ο. ΑΣΠΙΔΑ (Νικολάι Ζαποροϊτσένκο, Γιάννης Ρωμανός, Συνοδινός Πασχαλιδηόγλου).

Γυναίκες

Η ΑΕΚ, με τις Δώρα Γκουντούρα, Κλαίρη Μπένου, Αθηναϊδα Μαυρικάκη και Μαρία-Γεωργία Χούρι, αναδείχθηκε για 10η συνεχόμενη χρονιά Πρωταθλήτρια Ελλάδος, κερδίζοντας στον τελικό με 45-17 τον ΚΩΣΤΕΑ ΓΕΙΤΟΝΑ, που όπως και στους Άνδρες, οι αθλήτριές του, Άννα-Ιωσηφίνα Παπαδά, Κωνσταντίνα Κεφαλά, Καλλιόπη Χατζάκου και Αντωνία-Αργυρώ Παπαθεοδώρου φόρεσαν στο λαιμό τα ασημένια μετάλλια της φετινής διοργάνωσης.

Μπορεί να είναι εικόνα 4 άτομα, άτομα που στέκονται και εσωτερικός χώρος

Τρίτος στις Γυναίκες ήταν ο ΑΠΟΛΛΩΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ (Κατερίνα-Μαρία Χατζηκοκκίνου, Ανίκα Τσαπατσάρις, Ίρις-Φωτεινή Καρακώστα, Λήδα Τσαούση) νικητής στον μικρό τελικό με 45-37 του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ (Μαρία-Ελένη Γκαζεπίδη, Αργυρώ Τσοκαροπούλου, Χριστίνα Χουζούρη).

Συγχαρητήρια της Ε. Ο. Ξ.  σε όλους. Τους νικητές, τις νικήτριες, σε όλους όσοι πήραν μέρος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ξιφασκίας κατηγορία Σπάθης Α-Γ 2021!

Μπορεί να είναι εικόνα ένα ή περισσότερα άτομα, άτομα που στέκονται, εσωτερικός χώρος και κείμενο που λέει "FIE Acropolis Acropolis tropolis FIE -2 Acropolis DικΟς"

Η Ομοσπονδία ευχαριστεί επίσης τους διαιτητές της, Βαγγέλη Μπούκα, Θανάση Δελενίκα, Ελένη Δριμαλα, Ασημίνα Γκιώνη, Φωκά Μιχαηλίδη, Γιώργο Πάγκαλο και Ηλιάνη Παναγιάρη-Μαλέα, για την στήριξη και την επιμέλεια στα καθήκοντά τους στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Σπάθης Ανδρών -Γυναικών 2021.

Μπορεί να είναι εικόνα 2 άτομα και άτομα που στέκονται

Καθώς και τους Υπεύθυνους Διαιτησίας: Ανδρέα Δουβή και Χρήστο Παπαγεωργίου / Γραμματεία: Νέλλη Γεροσίδερη / Είσοδος: Γιάννη Μαρκόπουλο /  Υπεύθυνη Επικοινωνίας: Θένια Ψωφάκη.

17-18-19/9 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ξίφους Μονομαχίας Α-Γ

Επόμενο ραντεβού το τριήμερο στα τέλη της εβδομάδας, Παρασκευή, Σάββατο, Κυριακή (17,18,19/9/21) για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ξίφους Μονομαχίας Ανδρών-Γυναικών 2021. Δηλώσεις Συμμετοχής έως την Τετάρτη 15 Σεπτεμβρίου 2021 στις 23:59 μμ.