Δύο μετάλλια για τη Βασιλάκη

Τη δεύτερη και τελευταία μέρα της πολυεθνούς συνάντησης κολύμβησης εφήβων/νεανίδων, η Άρτεμις Βασιλάκη κατέκτησε δύο μετάλλια.

Η Αρτεμις Βασιλάκη ξεχώρισε από ελληνικής πλευράς, κατά τη 2η και τελευταία ημέρα της πολυεθνούς συνάντησης κολύμβησης εφήβων/νεανίδων, στο Κράνι της Σλοβενίας.

Η νεαρή αθλήτρια του Τρίτωνα Ηρακλείου είχε ένα ιδιαίτερα… φορτωμένο πρόγραμμα και αντεπεξήλθε με επιτυχία, κατακτώντας δύο μετάλλια: ασημένιο στα 400μ. ελεύθερο με 4:23.80 και χάλκινο στα 800μ. ελεύθερο με 9:09.38, ενώ παράλληλα πήρε και την πέμπτη θέση στα 200μ. ελεύθερο με 2:06.53.

Ακόμη δύο μετάλλια χάρισαν στην ελληνική αποστολή ο Κώστας Ζαχαριάδης και ο Βασίλης Σοφικίτης. Ο κολυμβητής του Αρη Θεσσαλονίκης ήταν δεύτερος στα 1.500μ. ελεύθερο με 15:41.11 και ο αθλητής του Ολυμπιακού τρίτος στα 200μ. μικτή ατομική με 2:05.43.

Στη συνολική κατάταξη, η Ελλάδα πήρε την πέμπτη θέση μεταξύ 16 χωρών με 482 βαθμούς. Στις επιμέρους κατηγορίες, η εθνική ομάδα ήταν τέταρτη στους εφήβους με 247β. και έκτη στις νεάνιδες με 235β.

Αναλυτικά οι θέσεις και οι επιδόσεις των Ελλήνων αθλητών/αθλητριών, κατά την 2η ημέρα των αγώνων στο Κράνι: