Βαλκανικό Πρωτάθλημα: Μεγάλα ατομικά ρεκόρ από Καραγιάννη και Περιστέρη

Καραγιάννη και Περιστέρη εντυπωσίασαν στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα

Η Αναϊς Καραγιάννη πρόσθεσε μία ακόμη εξαιρετική παρουσία στο ενεργητικό της, αφού διένυσε τα 100μ. εμπ. σε 13.15 (0,4) και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα, που ολοκληρώνεται σήμερα στην Κραϊόβα της Ρουμανίας.

Η αθλήτρια βελτίωσε το ατομικό της 13.27 από τα Παπαφλέσσεια κι «έπιασε» στην πέμπτη θέση όλων των εποχών την Ολυμπία Πετσούδη. Παράλληλα έδειξε πως είναι σε θέση να κυνηγήσει την πρόκριση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα μέσα από ράνκινγκ. Η αθλήτρια έχει κάνει φέτος πέντε κούρσες και σε καθεμία από αυτές έδειξε σημαντικά σημάδια βελτίωσης. Πολύ καλή παρουσία πραγματοποίησε και η Ελισάβετ Πεσιρίδου, που ήταν τρίτη στο ίδιο αγώνισμα με 13.29 και βελτίωσε το φετινό της ρεκόρ. Η αθλήτρια, αντιμετώπισε διάφορα προβλήματα από την αρχή της χρονιάς και πλέον δείχνει να βρίσκει σταδιακά τον αγωνιστικό της ρυθμό.

Επίδοση υψηλού επιπέδου πέτυχε σήμερα ο Άρης Περιστέρης στο δέκαθλο. Ο αθλητής, που γυμνάζεται με τον πατέρα του Θανάση Περιστέρη συγκέντρωσε 7.887 β. και έγινε ο τρίτος Έλληνας όλων των εποχών στο αγώνισμα. Ο 24χρονος αθλητής σημείωσε 11.51 (-2,5) στα 100 μ., 7,15 μ.(3,4) στο μήκος, 13.71 στη σφαιροβολία, 1,91 μ. στο ύψος, 51.38 στα 400 μ., 15.14 (-0,6) στα 110 μ. εμπ., 45,63 μ. στη δισκοβολία, 5,00 μ. στο επί κοντώ, 68,14 μ. στον ακοντισμό και 4.34.23 στα 1.500 μ. και βελτίωσε το ατομικό του, το οποίο ήταν 7.544 από φέτος στη Νάξο. Ο νεαρός πλέον έχει κάθε λόγο να σκέφτεται ακόμη καλύτερες επιδόσεις, που σε βάθος χρόνου θα του δώσουν το δικαίωμα συμμετοχής σε μια μεγάλη διοργάνωση.

Με τον άνεμο να είναι σχεδόν τρία μέτρα αντίθετος η Ραφαέλα Σπανουδάκη χρειάστηκε να κάνει δυνατό φίνις στα τελευταία μέτρα, προκειμένου να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στα 200 μέτρα. Η αθλήτρια παρότι μπήκε αρκετά πίσω στην τελική ευθεία, κάλυψε την διαφορά που είχε από την Φωτοπούλου και πάνω στο νήμα τερμάτισε πρώτη με 23.55 (-2,7), έναντι 23.62 της Κύπριας συναθλήτριας της.

Ο Δημήτρης Τσίτσος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στον ακοντισμό με 77,51 μ., επίδοση που αποτελεί φετινό του ρεκόρ και τρίτη επίδοση της καριέρας του. Ο αθλητής του Θωμά Κυριαζή θα κυνηγήσει φέτος να βελτιώσει το ατομικό του 78,22 μ. από το 2021.

O Γιώργος Σταμούλης ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου στα 3.000 μ. στιπλ με 9:00.39, περίπου 20 ημέρες από το 8:48.79, που σημείσε στην Ολλανδία. Ο αθλητής είναι σε καλή κατάσταση φέτος και δείχνει σε θέση να κυνηγήσει ακόμη γρηγορότερους χρόνους.

Μετάλλιο κατέκτησε και ο Παναγιώτης Τριβυζάς, που ήταν δεύτερος στα 200 μ. με 21.05 κι έδειξε σε αρκετά καλή κατάσταση. Ένα ακόμη μετάλλιο πρόσθεσε στην πλούσια συλλογή της η Σοφία Υφαντίδου, στην τελευταία της παρουσία σε Βαλκανικό Πρωτάθλημα. Η αθλήτρια που έχει ήδη ανακοινώσει πως διανύει την τελευταία σεζόν της καριέρας της συγκέντρωσε 5.218 βαθμούς.