Πρώτος ο Κυρπόγλου στο Ευρωπαϊκό Λέιζερ Ράντιαλ U21

Ο 19χρονος ιστιοπλόος, πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στις 12 ιστιοδρομίες που έγιναν και συγκέντρωσε 96 βαθμούς ποινής.

Ακόμη μία σπουδαία επιτυχία πανηγυρίζει η ελληνική ιστιοπλοϊα. Ο Παντελής Κυρπόγλου αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης, στα σκάφη Λέιζερ Ράντιαλ της κατηγορίας U21, στην διοργάνωση που ολοκληρώθηκε στη Γαλλία.

Ο 19χρονος ιστιοπλόος, πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στις 12 ιστιοδρομίες που έγιναν και συγκέντρωσε 96 βαθμούς ποινής. Συγκεκριμένα τερμάτισε στις θέσεις 15, 17, 10, 4, 11, 6, 11, άκυρη εκκίνηση, 14, 2, 7 και 16.

Στην γενική κατάταξη των ανδρών ο αθλητής του Ν.Ο Βουλιαγμένης πήρε την 5η θέση σε σύνολο 59 συμμετοχών και στην κατηγορία U21 ήταν πρώτος μεταξύ 38 συμμετεχόντων. Τον ακολούθησαν οι Γάλλοι Ι. Μποφίλ με 101 β.π. και Α. Κοβάλσκι με 121 β.π.

Στα Ράντιαλ γυναικών συμμετείχαν 93 πληρώματα και η Β. Καραχάλιου τερμάτισε στην 21η θέση, η Α. Φακίδη στην 39η, η Μ. Βλάχου στην 54η και η Α. Ρέκκα στην 63η. Τέλος, στα σκάφη Στάνταρντ ο Α. Μπουγιούρης ήταν 37ος και ο Λ. Ζαμίτ 93ος, μεταξύ 160 συμμετοχών.