Η Κίνα την πρωτιά και στο ομαδικό των Ολυμπιακών Αγώνων νέων

Η Κίνα ανέβηκε έτσι στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου και στα τρία αγωνίσματα και είναι η δεύτερη συνεχόμενη φορά που το πετυχαίνει στον θεσμό έπειτα από το 2014.

Με μία ακόμα πρωτιά της Κίνας ολοκληρώθηκε τα ξημερώματα ώρα Ελλάδας το Ολυμπιακό τουρνουά νέων στην επιτραπέζια αντισφαίριση. Η κυρίαρχη δύναμη του αθλήματος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και στο ομαδικό των αγώνων του Μπουένος Άιρες νικώντας στον συναρπαστικό τελικό την Ιαπωνία με 2-1. Η Κίνα ανέβηκε έτσι στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου και στα τρία αγωνίσματα και είναι η δεύτερη συνεχόμενη φορά που το πετυχαίνει στον θεσμό έπειτα από το 2014. Επιπλέον, έκαμψε Ιάπωνες αθλητές και στους τρεις τελικούς, ενώ η ίδια χώρα ήταν αντίπαλός της και στον τελικό του ομαδικού πριν από τέσσερα χρόνια. Η Ιαπωνία μπορεί να έμεινε …με τη γλύκα σ’ ένα ακόμα αγώνισμα όπου άρχισε ως 1ο φαβορί, πάντως είναι πολύ σημαντικό, που έχει πάρει μέρος σε όλους τους τελικούς του ομαδικού από το 2010 και μάλιστα τότε είχε αναδειχτεί νικήτρια με τον Κόκι Νίουα και την Αρούκα Τανιόκα. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε στην Αργεντινή η κινεζική Ταϊπέι, που ξεπέρασε το ίδιο δύσκολα στον «μικρό» τελικό τη Μix Europe 1 με 2-1. Οι 3οι Ολυμπιακοί Αγώνες νέων επιφύλαξαν στο άθλημα ένα μετάλλιο για την Ευρώπη με τη Ρουμάνα Αντρέα Ντράγκομαν, ενώ είχαν και την ελληνική συμμετοχή με τον σπουδαίο Γιάννη Σγουρόπουλο.

Στον τελικό η Ιαπωνία έχασε πολύ καλή ευκαιρία να προηγηθεί όταν η Μίου Χιράνο βρέθηκε μπροστά με 7-3 στο 4ο σετ απέναντι στη Σουν και με το σκορ στα σετ 2-1 υπέρ της… Αργότερα πήγε στο 10-8, στην παράταση είχε κι άλλο ματς μπολ, όμως έχασε το σετ και μετά και τον αγώνα! Στη συνέχεια ο Τομοκάζου Χαριμότο έπιασε πολύ καλή απόδοση εναντίον του Βανγκ Τσουκίν και του πήρε …ρεβάνς για την προ ημερών ήττα του στον τελικό του απλού. Επικράτησε με 3-1 σετ κι έστειλε τον τελικό να κριθεί στο διπλό. Εκεί οι Κινέζοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι και πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη με 2-1. Θυμίζουμε ότι και ο Βανγκ και η Σουν αναδείχτηκαν στην Αργεντινή «χρυσοί» Ολυμπιονίκες και στο απλό.

Αναλυτικά η εξέλιξη του τελικού Ιαπωνία-Κίνα 1-2:

Μίου Χιράνο-Σουν Γινγκσά 2-3 (4-11, 11-7, 11-7, 13-15, 1-11)

Τομοκάζου Χαριμότο-Βανγκ Τσουκίν 3-1 (9-11, 11-7, 12-10, 11-3)

Χαριμότο/Χιράνο-Βανγκ/Σου 1-3 (8-11, 6-11, 14-12, 5-11)

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα για τις θέσεις 3-4 Μix Europe 1-Ταϊπέι 1-2:

Σαμπίνα Σουργιάν-Σου Πέι Λινγκ 3-0 (11-9, 14-12, 11-8)

Τρουλς Μέρεγκαρντ-Λιν Τζουν Γιου 1-3 (12-10, 10-12, 15-17, 5-11)

Μέρεγκαρντ/Σουργιάν-Λιν/Σου 2-3 (13-11, 7-11, 7-11, 11-3, 11-13)

Στα ημιτελικά η Ιαπωνία έκαμψε δύσκολα τη Μix Europe 1 με 2-1, ενώ η Κίνα κατέβαλλε την Ταϊπέι με 2-0. Στον πρώτο ημιτελικό προκάλεσε αίσθηση η νίκη του Σουηδού Τρουλς Μέρεγκαρντ εναντίον του νούμερο 8 της παγκόσμιας κατάταξης ανδρών, του Τομοκάζου Χαριμότο με 3-1 σετ. Να σημειωθεί ότι ο 15άχρονος σήμερα Χαριμότο αναδείχτηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στο απλό νέων το 2016 κι έναν χρόνο μετά ο 16άχρονος σήμερα Μέρεγκαρντ ήταν 2ος στην αντίστοιχη διοργάνωση.