Ασημένιο μετάλλιο για την Κωνσταντακοπούλου στην ξιφασκία

Μέχρι τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο άθλημα της ξιφασκίας έφτασε η Δέσποινα Κωνσταντακοπούλου, ωστόσο η αθλήτρια του Ολυμπιακού ηττήθηκε από την Μαρίνα Παϊζη, παίρνοντας έτσι το ασημένιο μετάλλιο.

Το ασημένιο μετάλλιο στο άθλημα της ξιφασκίας κατέκτησε η Δέσποινα Κωνσταντακοπούλου. Η 16χρονη αθλήτρια του Ολυμπιακού πραγματοποίησε εξαιρετική πορεία στο Κύπελλο Ελλάδας που διεξήχθη την Κυριακή στο ΟΑΚΑ, σημειώνοντας 5 νίκες σε 6 αγώνες στη φάση των ομίλων, με αποτέλεσμα να περάσει στην φάση των «32» φτάνοντας μέχρι στον μεγάλο τελικό.

Ωστόσο, εκεί αντιμετώπισε την πολύ πιο έμπειρη Μαρίνα Παϊζη από την οποία ηττήθηκε, αλλά η παρουσία της στον τελικό του Κυπέλλου Γυναικών ήταν από μόνη της μια μεγάλη επιτυχία.

Πέρα από τις γυναίκες, αγωνιστική δράση υπήρχε και για τους άντρες με την παρουσία του Αλέξανδρου Δούκα, ο οποίος κατετάγη 20ος μεταξύ 39 αθλητών, αφού ηττήθηκε στη φάση των «16» από τον αθλητή Κοντοχρήστο του Απόλλωνα Βριλησσίων.