Στην 4η θέση της Ευρώπης το ζευγάρι από τον ΑΣ Εύαθλοι Τρικάλων

Αυστρία και Ρωσία κατέκτησαν τις πρώτες θέσεις σε Freestyle Pom και Hip Hop αντίστοιχα.

Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ζευγαριών CHEERLEADING, της κατηγορίας PERFORMANCECHEER, το Σαββατοκύριακο 8 και 9 Δεκεμβρίου 2018 στο Ολυμπιακό Κλειστό Γυμναστήριο Παλαιού Φαλήρου (Tae KwonDo) με την συμμετοχή 120 αθλητών από 16 χώρες.

Μεγάλοι νικητές του διημέρου στην κατηγορία senior αναδείχθηκαν τα ζευγάρια από την Αυστρία και την Ρωσία. Οι αθλήτριες των MillenniumDancers από την Αυστρία, Ruth Bogusch και Ramona Reither κατέκτησαν την πρώτη θέση στο Freestyle Pom και οι Ρώσοι Nikolay Kostyuk και Nikita Vinogradov στο HipHop.

Αξίζει να σημειωθεί η 4η θέση του Αθλητικού Συλλόγου Εύαθλοι Τρικάλων, με τους Ευαγγελία Βενέτη και Φίλιππο Θεοχάρη, στην κατηγορία Senior Hip Hop, καθώς αποτελεί την καλύτερη θέση που έχει λάβει ποτέ ελληνική ομάδα σε Ευρωπαϊκό επίπεδο.

Παράλληλα στα αξιόλογα των αγώνων συμπεριλαμβάνεται η συμμετοχή του Ουκρανικού ζευγαριού που διαγωνίστηκε σε ρυθμούς Fuego και Ελένης Φουρέιρα, τραγούδι που εκπροσώπησε την Κύπρο στην πρόσφατο διαγωνισμό της Eurovision.

Στην ηλικιακή κατηγορία Junior, οι AljaAmbrozic και Alexia Pavlev από την Σλοβενία ανέβηκαν στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στο Freestyle Pom και οι Manou Te Voorwis και Fleur Swienink από την Ολλανδία στο Hip Hop.