Πάλη: Πέμπτη θέση στο παγκόσμιο Παίδων ο Κοντοβουνήσιος

Ο Ελληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε για το χάλκινο μετάλλιο στα 110κ. της ελληνορωμαϊκής και ηττήθηκε από τον Ούγγρο Μπάζο με 4-0.

Την Πέμπτη θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Πάλης Παίδων κατέκτησε ο Γρηγόρης Κοντοβουνήσιος.

Ο Ελληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε για το χάλκινο μετάλλιο στα 110κ. της ελληνορωμαϊκής και ηττήθηκε από τον Ούγγρο Μπάζο με 4-0. Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα κλειστό και ο Κοντοβουνήσιος «πλήρωσε» μια στιγμή αδράνειας.

Παρόλα αυτά η 5η θέση σε ένα Παγκόσμιο πρωτάθλημα, αναμφίβολα αποτελεί μια μεγάλη επιτυχία. Νωρίτερα ο Κοντοβουνήσιος είχε νικήσει στα ρεπεσάζ με ανατροπή τον Ιάπωνα Καβαμούρα με 3-2.

Στις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές ο Γιάννης Πέτκος στα 60κ. αποκλείστηκε από τον Γεωργιανό Μπρολάντζε. Στα 71κ. ο Αντρέας Βασιλακόπουλος στον προκριματικό γύρο νίκησε με 3-2 τον Σεγκούρα (ΗΠΑ). Στη φάση των «16», όμως, ηττήθηκε από τον Αζέρο Αλίγιεφ.

Τέλος στα 92κ. ο Αρχοντής Ξούρας αποκλείστηκε από τον Αρμένιο Μαχλαμιάν.